Alba Mall, singurul centru comercial din Alba Iulia, reprezentând o investiţie ce s-a ridicat la nu mai puţin de 1o milioane de euro, în 2007, nu reuşeşte să atragă interesul vizitatorilor şi nu se ridică la aşteptările celor care au crezut că vor reuşi să aducă şi în oraşul nostru nume mari din zona de retail.
Chiar dacă numărul persoanelor care aleg să îşi facă cumpărăturile în centrul comercial a crescut uşor faţă de 2010, aleile Alba Mall sunt, în cele mai multe zile, goale sau au devenit locul de plimbare al albaiulienilor, care vizitează, dar nu cumpără nimic. Potrivit administratorului Alba Mall, Mirela Străjan, în medie, în acest an, aproximativ 270.000 de clienţi au trecut pragul centrului comercial, mai mulţi cu 20.000 faţă de 2010. “În timpul săptămânii, avem cam 7.000 de clienţi pe zi, iar numărul acestora creşte cu aproximativ 40% în zilele din week-end: 12.000 de clienţi”.
Vinovaţi de această situaţie sunt, în opinia Mirelei Străjan, oamenii: “Am crezut sincer că vom putea oferi oraşului ceva ce îi lipsea, că vom putea crea şi în Alba Iulia o zonă comercială care va atrage nume importante din zona de retail, care în alte condiţii nu ar fi fost interesate să vină aici. Din păcate, mi-am dat seama că ăsta e oraşul, ăştia sunt oamenii. ”
Chirii mai mici şi selecţie a firmelor interesate să ocupe un spaţiu în Alba Mall
Mirela Străjan a explicat că preţul chiriilor la spaţiile disponibile în Alba Mall a scăzut drastic: “Dacă, atunci când am deschis, închiriam 1 metru pătrat cu 15 euro, de doi ani de zile am scăzut preţurile la chirii, doar că lumea nu ştie. Închiriem şi cu cu 8 euro metrul pătrat. Firme interesate să închirieze ar fi, doar că pot să spun că ne rezervăm dreptul de a fi selectivi în ceea ce priveşte sortimentele de mărfuri pe care acestea le oferă. Sunt foarte mulţi care vin, deschid magazinul, dar din cauza produselor