Lumea muzicală, o ştim cu toţii, sărbătoreşte în acest an împlinirea a 130 de ani de la naşterea celui mai important muzician român. Cu totul recent la Sinaia, în localităţi de pe Valea Prahovei, la Braşov, în acest an şi la Sibiu, în sfârşitul de iulie, de asemenea în aceste săptămâni, Enescu a fost evocat în cadrul relativ intim al unor concerte prilejuite de ziua de 19 august, de naştere a maestrului.
Momente camerale şi simfonice oferite de cele două orchestre de tineret, Orchestra „Simfonietta” condusă de Horia Andreescu, Orchestra Română de Tineret condusă de Cristian Mandeal, concerte susţinute de tineri muzicieni performeri, de maeştrii acestora, au adus bucurie sutelor de melomani, oaspeţi sosiţi din ţară, de asemenea de peste hotare; au putut fi audiaţi câţiva dintre maeştrii care apar pe meridianele cele importante ale vieţii muzicale europene, pianiştii Elisabeth Leonskaia şi Valentin Gheorghiu, violoncelistul Cătălin Ilea, organista Ursula Philippi, violoniştii Anna Ţifu şi Liviu Prunaru.
„Actuala ediţie a Festivalului Enescu şi muzica lumii este dedicată tinerilor muzicieni”, a precizat din capul locului, în debutul concertului de deschidere, directorul artistic, violoncelistul Marin Cazacu; este o personalitate dinamică, eficientă, imaginativă, fără de care actualul concept al festivalului, aici, la Sinaia, realizarea acestuia, ar fi greu de imaginat. Tinerii performeri – elevi, studenţi ai instituţiilor noastre de învăţământ muzical, ai unor prestigioase şcoli de peste hotare, absolvenţi ai acestora – apar în compania maeştrilor, pilde vii, traiectorii artistice prodigios împlinite.
Important este de notat faptul că întreaga serie a concertelor prezentate la Sinaia, în frumoasa sală a Casinoului, de asemenea în biserica ortodoxă din Predeal, în lăcaşul credincioşilor romanocatolici din Sinaia, în Sala Armatei din Braşov, în sala