Semnată de câteva zeci de persoane care au domiciliul în localitate, scrisoarea motivează împotrivirea acestora legată de extinderea liniilor de tramvai. Autoritățile locale din Timișoara și Moșnița Nouă doresc realizarea cât mai rapidă a proiectului, însă forma actuală a acestuia a stârnit nemulțumiri.
După ce au întocmit un dosar cu 28 de pagini de observații privitoare la impactul negativ al aducerii tramvaiului în comuna lor, o parte dintre localnicii care au case la strada principală i-au trimis primarului Ioan Sorincău și o scrisoare deschisă. Ei au cerut edilului ca documentul să fie afișat la Primăria Moșnița Nouă. Cetățenii sunt nemulțumiți de faptul că observațiile lor nu au fost luate în serios de o parte a funcționarilor publici, după cum declară în scrisoarea deschisă, fiind considerate un atac politic sau personal.
”Motivul pentru care am formulat observațiile este acela că, din punct de vedere tehnic, raportul prezentat autorităților de mediu de către proiectant este incomplet, superficial, necorespunzând cerințelor legii, fiind necesară completarea raportului astfel încât acesta să constituie o oglindă fidelă a impactului ce se va produce, iar în cazul producerii de prejudicii să răspundă persoanele vinovate, potrivit legii”, se arată în document.
O parte dintre localnicii care au semnat scrisoarea deschisă locuiesc pe strada unde se vor efectua lucrări cu utilaje grele, fiind speriați de faptul că locuințele lor, multe construite din văiugă, vor fi deteriorate sau chiar se vor prăbuși. Nemulțumirile lor mai sunt legate și de dispariția spațiului verde din fața caselor, creșterea emisiilor de particule poluante și a zgomotului din cauza lărgirii șoselei, care ar urma să aibă două benzi pe fiecare sens.
Autoritățile locale au declarat, de la începutul scandalului legat de extinderea liniilor de tramvai, că disconfortul provocat n