Bicicleta este mijlocul de transport la modă în toată lumea, mai puţin în Bucureşti, unde, nu se ştie din ce motive, oamenii consideră că numai „nebunii” ar putea fi biciclişti. Încercând să-i obişnuiască pe bucureşteni cu ideea mersului pe bicicletă, zeci de frumoşi nebuni s-au gândit să se plimbe ore în şir pe străzile lor, în „Trasee Pantelimoneze”.
Zeci de tineri s-au urcat pe bicicletă sâmbătă, 27 august, pentru a le arăta locuitorilor din cartierul Pantelimon că lucrurile frumoase ale lumii contemporane pot ajunge şi „după blocurile gri”. O altă astfel de ieşire cu bicicleta va fi organizată pe 17 septembrie, tot în Pantelimon, în cadrul unui proiect mai amplu, dedicat cartierului. Cei care au conceput acest proiect vor să micşoreze prăpastia dintre două lumi diferite, lumea din cartierele mărginaşe ale Bucureştiului şi cea care se manifestă în celelalte capitale europene, aducând oamenii din cele două medii mai aproape şi ajutându-i să comunice unii cu alţii.
„Iniţial, când a apărut ideea proiectului («Mă numesc cartier»), ea includea o expoziţie de artă contemporană şi proiecţii de film despre spaţiul de locuit şi reprezentările sale familiare, activităţi menite să stârnească curiozitatea vizavi de cartier, abordând tehnici şi formate recente, neconvenţionale. S-a adăugat ideea unui workshop de fotografie cu copii din cartier şi sesiuni de dezbateri mai mult sau mai puţin formale, cu diverse persoane şi organizaţii”, spun reprezentanţii Asociaţiei Make a Point, iniţiatorii proiectului, care şi-au dat seama, după ce au început această serie de activităţi, că ar fi de folos o abordare socială a practicilor de petrecere a timpului liber în cartier. Aşa s-a născut ideea plimbărilor pe bicicletă, anunţate prin reţelele de comunicare pe Internet, la care au răspuns zeci de voluntari. „Dacă ne asumăm acest spaţiu aşa cum e, trebuie s