Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Dreptul de a nu naşte. Studiu: 30% dintre români cred că avortul ar trebui interzis prin lege

Publicat in rfi, miercuri 14 septembrie 2011 ·

Analiza studiului © Fundatia Soros Descarcă fişierul ataşat

Majoritatea românilor sunt de acord cu avortul din motive medicale, atunci când mama sau copilul sunt în pericol. Doar o treime dintre români dezaprobă ferm întreruperea voluntară a sarcinii atunci când părinţii nu doresc copilul, în timp ce un procent similar consideră că avortul trebuie îngrădit prin lege. Acestea sunt rezultatele celui mai nou studiu pe marginea religiei şi comportamentului religios realizat în România de Fundaţia Soros Romania.

31% dintre participanţii la studiu dezaprobă total avortul voluntar, atunci când părinţii nu îşi doresc copilul. Jumătate dintre respondenţi sunt de acord cu întreruperea unei sarcini, în anumite condiţii. Din această categorie, 90% dintre românii intervievaţi consideră că cel mai important motiv îl reprezintă necesitatea medicală a avortului, deci atunci când viaţa mamei sau a copilului este în pericol.

Ceva mai puţini, 70%, sunt de acord cu întreruperea de sarcină atunci când copilul ar rezulta dintr-un viol. La capitolul avort din motive sociale, doar 27% dintre respondenţi cred că dacă femeia este necăsătorită ar trebui să renunţe la copil. Procentul creşte la 46% dacă un cuplu nu are o situaţie materială care să permită creşterea în condiţii optime a copilului.

Dintre respondenţi, cea mai conservatoare categorie este reprezentată de femeile din mediul rural, cu venituri mici şi un nivel de educaţie scăzut. Cei care susţin în cea mai mare măsură avortul sunt bărbaţi cu venituri mari şi studii superioare, locuitori ai oraşelor mari.

Comparativ cu studiile realizate în trecut, nivelul de toleranţă al populaţiei a crescut. În urmă cu şase ani, 56% dintre respondenţi erau conservatori şi fermi împotriva avortului. Acum trei ani, procentul lor scădea la 52%, iar anul acesta a ajuns la 43%.

30% dintre cei intervievaţi consideră că

Articolul in rfi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

„România risca un curs la 6 lei euro și șomaj la 30-40%”. Avertismentul unui vicepremier

HotNews acum 47 minute
România risca să ajungă într-o situație de criză economică similară Greciei din 2010, cu un „curs la 6 lei” și „șomaj de 30%”, dacă guvernul nu ar fi adoptat rapid, până pe 8 iulie, pachetul de măsuri fiscale, a declarat vicepremierul Dragoș Anastas

Primul oraș din România care montează gard electric împotriva urșilor. Au fost deja instalați 800 de metri

Adevarul acum o ora
Locuitorii din Râșnov, județul Brașov, vor fi protejați de urșii care coboară la containere cu ajutorul unui gard electric. Primii 800 de metri de barieră au fost deja instalați.

Tanczos Barna, despre tensiunile din coaliţie: Încă nu s-a ajuns la ceartă, sunt doar mesaje

HotNews acum 10 ore
Vicepremierul Tanczos Barna susţine că încă nu s-a ajuns la ceartă între partidele de la guvernare, ci sunt „doar mesaje”, relatează News.ro. El crede că se vor găsi soluţii de compromis în coaliţie, iar PSD nu va părăsi guvernarea. „Încă nu s-a aju

SUA retrage jumătate din trupele Gărzii Naționale trimise la Los Angeles. „Haosul se diminuează”

Adevarul acum 2 ore
Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a ordonat retragerea a aproximativ 2.000 de militari din cei 4.000 ai Gărzii Naționale desfășurați la Los Angeles.

O maşină a ricoşat într-o benzinărie, unde a lovit o butelie GPL, după ce s-a ciocnit cu o autoutilitară pe DN 11

HotNews acum o ora
O persoană a fost rănită în cccidentul care a avut loc miercuri dimineața în zona localității Sănduleni din județul Bacău. „Pe DN 11 Oneşti-Bacău, în zona localităţii Sănduleni, judeţul Bacău, a avut loc un eveniment rutier în care au fost implicate

Mii de mașini blocate în porturile UE din cauza tarifelor impuse de Trump. Portul Anvers-Bruges, transformat în parcare uriașă

Adevarul acum 2 ore
Mii de autoturisme, camionete și utilaje grele destinate exportului către SUA stau blocate în porturile Uniunii Europene, după ce președintele american Donald Trump a impus taxe vamale majore.

Ilie Dumitrescu a găsit marea problemă, după ce a văzut pe teren în Inter D'Escaldes - FCSB: „E clar”

Gazeta Sporturilor acum 2 ore
Fostul internațional Ilie Dumitrescu a analizat , în manșa a doua a turului 1 preliminat Champions League. Campioana României s-a calificat mai departe datorită victoriei cu 3-1 din prima manșă. În turul 2 va da peste Shkendija, campioana Macedoniei

Şeful Pentagonului reduce desfăşurarea controversată de trupe în Los Angeles / „Acest lucru s-a întâmplat pentru că locuitorii din Los Angeles au rămas uniţi şi puternici”

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a ordonat retragerea a 2.000 de trupe ale Gărzii Naţionale din Los Angeles, reducând aproximativ la jumătate desfăşurarea controversată de forţe din ora

O profesoară din Iași este acuzată că a folosit un dispozitiv profesional de bruiaj în timpul examenelor / „Se vedeau antenele ieșind din punga de cadouri” / Nu s-a putut suna nici la 112 / S-a deschis dosar penal

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Studenții de la Agronomie din Iași au reclamat o profesoară la ANCOM, după ce le bloca în timpul examenelor semnalul GSM, Wi-FI și radio cu un dispozitiv improvizat, ținut într-un pungă de cadouri, l

Horoscop pentru miercuri, 16 iulie 2025. Ziua aduce noutăți în plan familial pentru una dintre zodii

Ziua Constanta acum o ora
Berbec Esti vedeta zilei. Beneficiezi de multa energie și de șanse deosebite de a-ți remodela personalitatea si modul de relationare cu ceilalti. Sunt momente favorabile pentru a începe un program de îngrijire corporală, pentru înnoirea garderobei s

Vremea

București
acum

24°
mie.

20°/37°
joi

17°/30°
vin.

15°/30°
sâm.

18°/33°
Iasi
acum

24°
mie.

18°/30°
joi

17°/22°
vin.

14°/25°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

26°
mie.

21°/36°
joi

20°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

19°
mie.

17°/34°
joi

15°/20°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/25°
Timisoara
acum

22°
mie.

20°/28°
joi

15°/23°
vin.

15°/27°
sâm.

16°/33°