Primarul Piteştiului visează să se unească din punct de vedere administrativ cu celelalte comune din jurul oraşului. Astfel, speră edilul, vor putea atrage mai uşor fonduri europene pentru diverse proiecte, dar şi investitori.
Dezvoltarea continuă a oraşului Piteşti şi extinderea zonelor comerciale limitrofe acestuia din ultimii ani, a dus autorităţile cu gândul la înglobarea comunelor vecine pentru extinderea teritoriului administrativ.
Un proiect care în ultimii ani a zăcut în sertarele autorităţilor are acum toate şansele de reuşită în contextul reorganizării teritoriale a ţării. Primarul Piteştiului, Tudor Pendiuc, speră să unească oraşul cu localităţile învecinate pentru a crea o zonă metropolitană.
„Această asociere de unităţi administrativ-teritoriale ar realiza servicii comune de calitate, în perspectiva unui avantaj reciproc, pe de-o parte, şi pe de altă parte ar atrage fonduri europene şi investitori”, spune edilul Piteştiului. Totodată, comunele şi-ar păstra autonomia administrativă.
Canalizare și groapă de gunoi comune
Ideea primarului a început să prindă contur şi s-a materializat în bună parte. Un prim pas, acela al serviciilor de apă şi canalizare comune a fost deja făcut, iar Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Argeş a fost înfiinţată deja pentru a veghea asupra dezvoltării intereselor comune ale localităţilor membre.
Un alt punct bifat deja în proiectul zonei metropolitane Piteşti este acela al serviciilor de salubritate. Odată cu inaugurarea în mai 2010 a primei celule de la depozitul de gunoi ecologic din comuna Albota, deşeurile din zona oraşelor Piteşti, Mioveni şi Topoloveni au început să fie sortate selectiv.
Următorul capitol pe care autorităţile îl urmăresc în acest proiect este realizarea transportului public în comun de călători pentru comunele învecinate. Această problemă este aproape de f