Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Insula Lampedusa din Italia, in prag de razboi cu imigrantii africani

Publicat in Ziare.com, miercuri 21 septembrie 2011 ·

Insula italiana Lampedusa a devenit miercuri loc de confruntare intre imigranti, italieni si politie. In urma confruntarilor, zeci de persoane au fost ranite, iar copiii au fost adapostiti in scoli.

Tensiunile au izbucnit inca de marti cand un centru al imigrantilor a ars, in urma unui incendiu, provocat de tunisieni, care se tem ca vor fi repatriati.

Pe langa incendiul provocat, imigrantii au aruncat si cu pietre in alte persoane extracomunitare care treceau pe strada, informeaza La Repubblica.

In timpul atacurilor, o jurnalista si un cameraman de la Sky au fost loviti cu pietre, fiind acuzati ca din cauza lor s-a creat acest haos pe insula, pentru ca au prezentat informatii distorsionate.

Aproximativ 300 de tunisieni s-au plimbat pe strazi din Lampedusa strigand ca vor libertate.

In urma ciocnirilor dintre imigranti si fortele de ordine, mai multi agenti au fost raniti, dar si tunisieni, care au contuzii. Unul dintre imigranti se afla in stare foarte grava, iar medicii au cerut sa fie transferat de urgenta la Palermo.

Edilul Bernardino de Rubeis i-a cerut presedintelui Napolitano si ministrului de Interne, Roberto Maroni, sa actioneze de urgenta si sa ii expulzeze pe imigrantii tunisieni, deoarece situatia este foarte grava.

Din cauza starii de razboi de pe strazi, copiii localnicilor nu au fost lasati sa plece de la scoala. In prezent, pe insula se afla peste 1.000 de tunisieni.

Insula italiana Lampedusa a devenit miercuri loc de confruntare intre imigranti, italieni si politie. In urma confruntarilor, zeci de persoane au fost ranite, iar copiii au fost adapostiti in scoli.

Tensiunile au izbucnit inca de marti cand un centru al imigrantilor a ars, in urma unui incendiu, provocat de tunisieni, care se tem ca vor fi repatriati.

Pe langa incen

Articolul in Ziare.com >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Marcel Ciolacu anunţă că de săptămâna viitoare Cazinoul din Constanţa va fi deschis publicului: „Mă bucur imens că încă un obiectiv pe care l-am început când eram vicepremier acum îl finalizez când sunt prim-ministru” VIDEO

News.ro acum 3 ore
Premierul Marcel Ciolacu anunţă că săptămâna viitoare se termină, după cinci ani, refacerea Cazinoului din Constanţa, iar „superba clădire” va putea fi vizitată în sfârşit de către public. Anunţul a fost făcut chiar de Ciolacu, care a postat pe TikT

Marius Tucă Show începe luni, 17 februarie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: H.D. Hartmann

Cancan acum o ora
Invitatul zilei este H. D. Hartmann, profiler și analist. Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și live pe TikTok ”Tineți aproape!”

Vreme rece și ninsori în București. Strat de zăpadă de 12 centimetri. Meteorologii au emis o nouă prognoză specială pentru Capitală

HotNews acum o ora
Meteorologii au emis, duminică seară, o nouă prognoză specială pentru Bucureşti, avertizând că până miercuri dimineaţă vremea va fi rece, va ninge, iar stratul de zăpadă depus va atinge 12 centimetri grosime. Potrivit Administraţiei Naţionale de Met

Serie A: Parma a cedat din nou, 0-1 cu AS Roma. Dennis Man a fost înlocuit în minutul 35

News.ro acum 43 minute
Echipa italiană AS Roma a învins duminic, în deplasare, scor 1-0, gruparea Parma, în etapa a 25-a din Serie A. Românul Dennis Man a fost înlocuit în minutul 35. La Parma, oaspeţii au primit penalti în minutul 29, dar după verificarea VAR, lovitura d

România nu va participa la reuniunea convocată de Macron la Paris, a anunțat Cristian Diaconescu. Cum motivează absența țării noastre de la discuțiile despre „securitatea europeană”

HotNews acum 30 minute
Cristian Diaconescu, consilier prezidențial pentru apărare și siguranță națională, a declarat, dumincă seară, că România nu va lua parte la reuniunea pe care a convocat-o președintele francez Emmanuel Macron, luni, la Paris, pentru discuții despre s

„Un semnal foarte prost pentru noi”. Nicușor Dan, solicitare pentru președintele Bolojan și ministrul Hurezeanu

HotNews acum 3 ore
Președintele interimar al României, Ilie Bolojan, și ministrul român de Externe, Emil Hurezeanu, au „obligația să obțină un loc la masa discuțiilor de la Paris”, convocate de urgență de Emmanuel Macron, pentru a discuta despre „securitatea european

Rubio spune că zilele următoare vor arăta dacă Putin este serios în privinţa păcii în Ucraina

News.ro acum o ora
Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat că următoarele zile vor stabili cât de serios este preşedintele rus Vladimir Putin cu privire la pacea din Ucraina, în timp ce oficialii americani se deplasează în Arabia Saudită pentru întâlniri cu

Generalul Cătălin Zisu a cerut trecerea în rezervă

Mediafax acum 2 ore
Şeful Comandamentului Logistic Întrunit a transmis, prin avocata sa, un comunicat de presă, informează Gândul. „În ultimele zile, în mass-media au fost vehiculate diverse informaţii, în mare parte neadevărate, care au creat confuzie şi au adus grave

Exclusivitate Reuters: SUA consultă aliaţii europeni despre garantarea securităţii Ucrainei

Mediafax acum 3 ore
Documentul, care conţine şase puncte şi întrebări, vine într-un moment sensibil, la doar câteva zile după ce preşedintele Donald Trump a provocat îngrijorare în rândul aliaţilor prin convorbirea telefonică neprogramată cu Vladimir Putin, în care a a

Ianis Hagi, din nou DECISIV pentru Rangers » Românul a provocat 2 autogoluri ale aceluiași jucător

Gazeta Sporturilor acum 3 ore
s-a impus în deplasare cu , scor 3-1, grație unor contribuții decisive ale lui . Internaționalul român a provocat două autogoluri al căror autor a fost același jucător, Jamie McCart. Au marcat Hearts Antrenor Rangers Antrenor

Vremea

București
acum

-3°
dum.

-3°/-0°
lun.

-3°/-2°
mar.

-3°/-0°
mie.

-5°/-1°
Iasi
acum

-3°
dum.

-4°/1°
lun.

-4°/1°
mar.

-4°/2°
mie.

-3°/2°
Constanta
acum

-3°
dum.

-3°/1°
lun.

-2°/2°
mar.

2°/3°
mie.

1°/3°
Cluj-Napoca
acum

-5°
dum.

-5°/0°
lun.

-5°/1°
mar.

-4°/1°
mie.

-5°/2°
Timisoara
acum

-1°
dum.

-2°/2°
lun.

-2°/3°
mar.

-3°/3°
mie.

-4°/3°