Un nou scandal legat de permise falsificate zguduie judeţul Argeş. Un bărbat a fost reţinut pentru 24 de ore şi alţi doi sunt cercetaţi în libertate sub acuzaţia că fabricau şi vindeau carnete de conducere contra sumei de 1.000 de euro.
Poliţiştii au descins, ieri, în locuinţele suspecţilor şi au ridicat de aici aparatură folosită la fabricarea permiselor de conducere false. Este vorba de un calculator tip desktop, un laptop, şase imprimante, un laminator, o ghilotină folosită la decuparea permiselor, ştampile false şi coli speciale.
Florian Licurici (43 de ani), Florin Cătălin Bănică (32 de ani) şi Francesco Gabriel Cheianu (19 ani), toţi din Curtea de Argeş, au fost conduşi la audieri, pe numele primului fiind emisă şi o ordonanţă de reţinere. Cei trei suspecţi au fost supravegheaţi de poliţiştii argeşeni timp de patru luni.
Falsuri bine executate
Permisele falsificate erau făcute după modelul carnetelor eliberate începând cu 1995 până în 2010. „La prima vedere, permisele falsificate erau aproape identice cu cele normale, păreau reale. Era nevoie să te uiţi cu atenţie pentru a-ţi da seama că sunt falsificate. Diferenţele constau în faptul că poza era mai mare la permisele falsificate, nu avea elementele de siguranţă cu holograma pe care scrie «România» pe marginea pozei, iar culoarea era un roz mai închis decât la permisele reale", a declarat comisarul-şef Dănuţ Dinu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Argeş.
1.000 de euro permisul
Cel care fabrica permisele era tânărul de 19 ani, Francesco Gabriel Cheianu, iar Florian Licurici şi capul reţelei, Florin Cătălin Bănică, erau intermediari, având sarcina de a găsi clienţi.
Preţul unui astfel de carnet de conducere era de 1.000 de euro şi îi scutea pe posesorii lui de eforul de a învăţa legislaţia şi de a trece prin emoţiile examenului teoretic şi al celui practi