Actualul sistem al Cupei României nu permite aproape nici o surpriză în primul tur, căci echipele mari joacă de regulă pe teren propriu
Peste tot în lume, Cupa e considerată a doua competiţie internă, după campionat. Că e fotbal, că e handbal, baschet, volei, e fix acelaşi lucru. Să rămînem pe fotbal, mai ales că în acest mijloc de săptămînă se joacă meciuri din Cupa României.
Pe vremuri, 16-imile Cupei aveau farmecul lor. Era prima etapă la care participau echipele mari, cele din Liga 1 adică.
Steaua, Dinamo, Rapid şi celelalte mergeau pe unde le era hărăzit prin tragere la sorţi. În oraşe mici, comune de multe ori. Locuri unde oamenii aveau ocazia să-i vadă pe viu pe cei pe care-i vedeau doar la televizor. Era o sărbătoare în sine pentru aşezările respective. Venea primarul, se buluceau toţi să vadă vedetele, copii se minunau de cum arată autocarul oaspeţilor, se mai punea de o chermeză, un grătar, ceva manele, specific românesc pe undeva, dar asta e ţara în care trăim totuşi.
Se întîmplau toate astea pe vremuri cînd un ecran nu era principala distracţie a oamenilor. Astăzi se caută rating şi se face orice pentru el. Aşa că se schimbă şi regulile. Aşa că Steaua, Dinamo, Rapid, Vaslui, Oţelul, Pandurii, ca să cităm doar cîteva, joacă pe teren propriu cu adversarele lor mult mai slab cotate. Pe ideea ca respectivele partide să poată fi televizate la ore bune. De ce nu se poate duce totuşi Oţelul, campioana României, să joace la Vîlcea, să-l vadă şi oamenii de acolo la faţă pe Dorinel, să-i vadă de aproape pe cei care, peste o lună, vor întîlni pe Manchester United ? Simplu, pentru că Vîlcea nu beneficiază de nocturnă, iar televiziunea care transmite nu beneficiază de un rating suficient de consistent. Sau, de ce n-a putut juca Pandurii la Vişina Nouă? Să-l descopere cei de acolo pe noul star Chiricheş. Ce probleme avea Steaua să joace la Clu