Sâmbătă are loc marea curăţenie naţională. Echipa „Let`s Do It, Romania!” a terminat pregătirile pentru 24 septembrie şi a finalizat lista punctelor de înregistrare disponibile în fiecare judeţ, unde voluntarii care vor să participe la curăţenie se pot înscrie.
Organizatorii susţin că anul acesta se aşteaptă ca 500.000 de voluntari să participe la strângerea gunoaielor din toată ţara.
„Sunt mulţi voluntari de la instituţiile care ne susţin- Mediu, Transporturi Educaţie. De la CFR vin 10.000 de oameni, Foarte mulţi voluntari vor veni de la şcoli, numai de la Vaslui vin 5.000 de voluntari. Vin oameni şi de la companii- aproximativ 3.000 de voluntari”, a spus Ionuţ Tunaru, coordonatorul proiectului Let s Do It Romania!. Până acum, echipa de voluntari Let s Do It Romania! A descoperit 9.000 de mormane de gunoaie, situate în afara oraşelor sau în ariile protejate.
Cei care vor să participe la curăţenie în apropierea oraşului în care locuiesc vor primi echipament mânuşi şi saci de la punctele de înregistrare care se găsesc la www.letsdoitromania.ro/vreau-să-particip.
Harta gunoaielor din România lui 2011
Ce trebuie să ştie voluntarii:
-Strângerea gunoaielor începe sâmbătă dimineață, de la ora 8, iar voluntarii sunt aşteptaţi la punctul de înregistrare cel mai apropiat de zona în care locuiesc. Este foarte important ca toți voluntarii să treacă pe la un punct de înregistrare, ca să primească informații despre curățenie, să semneze instrucțiunile de siguranță și să fie luati în evidență pentru rezultatele proiectului
- Curățenia durează de la ora 8 la ora 15. Dupa această oră începe ridicarea sacilor cu deșeuri.
-Voluntarii sunt rugați să parcurgă Manualul de Curățenie și Normele de siguranță cu toate informațiile necesare despre curățenie
-În cazul în care se poate,