Legea talionului este aplicată cel mai des în Iran în cazuri de omor. Cea care trebuie să o ceară este familia victimei, decizia finală aparţinând judecătorului. Curtea supremă a confirmat de două ori în ultimul an pedepse constând în scoaterea unui ochi împotriva autorilor unor atacuri cu acid, care au dus la orbirea victimelor.
Curtea supremă iraniană a confirmat aplicarea legii talionului împotriva unui bărbat acuzat că a aruncat cu acid în ochii unui alt bărbat, într-un conflict de familie, orbindu-l, scrie luni cotidianul Shargh, citat de Agerpres. Agresorul, în vârstă de 26 de ani, a fost angajat acum cinci ani de cumnatul victimei ca s-o atace cu acid, potrivit ziarului. Victima a orbit aproape complet – şi-a pierdut definitiv un ochi şi vede slab cu celălalt – şi a rămas desfigurată după atac.
Un tribunal din Teheran a decis ca acuzatului să i se scoată un ochi, conform legii talionului prevăzute de charia (legea islamică), care se aplică în Iran pentru anumite tipuri de crime. El a mai fost condamnat la doi ani de închisoare şi să plătească despăgubiri victimei sale.
Shargh, agresorul, toxicoman în permanentă căutare de bani, a declarat că a primit un milion de riali (circa 100 de dolari) pentru atac. A fost condamnat şi cel care a comandat agresiunea. În unul din cazurile amplu mediatizate, victima, Ameneh Bahrami, de 30 de ani, a renunţat să mai ceară legea talionului cu câteva momente înainte de aplicarea pedepsei împotriva agresorului ei, într-un spital din Teheran, pe 31 iulie. În presa iraniană au apărut în ultimii ani ştiri despre atacuri cu acid împotriva femeilor, ziarele susţinând-o ferm pe Bahrami, în timp ce autorităţile judiciare îi recomandau să renunţe la aplicarea pedepsei.
Legea talionului este aplicată cel mai des în Iran în cazuri de omor. Cea care trebuie să o ceară este familia victimei, decizia finală aparţinând