Reprezentanţii Primăriei Iaşi au decis să organizeze pentru anul acesta concerte şi spectacole în toate cartierele Iaşiului în perioada 10-16 octombrie.
Program-fantomă la Sărbătorile Iaşiului
Evenimentele programate pentru ediţia jubiliară a Sărbătorilor Iaşiului vor fi organizate în perioada 1-20 octombrie, mult mai scurtă faţă de anul trecut, atunci când sărbătoarea a durat de pe 6 pe 30 octombrie.
Şefii oraşului au hotărât să includă program până şi manifestările de început de an universitar. „Din punctul de vedere al Sărbătorilor Iaşiului, faptul că se sărbătoreşte începutul anului universitar este o bucurie pentru ieşeni. Aceste evenimente ne avantajează pentru că ne încadrăm în buget“, a spus Ninel Berneagă, şeful Biroului de Evenimente Speciale din cadrul Primăriei.
Programul Sărbătorilor Iaşiului va include ca şi anul trecut Seara Valorilor, Masa şi Ceaiul Pelerinilor, demonstraţiile de paraşutism din faţa Teatrului Naţional, Sărbătoarea Vinului de pe esplanada Halei Centrale şi Târgul de Toamnă de la Costachi Negri şi strada Palat.
„Anul acesta, ne propunem să satisfacem toate gusturile muzicale. În perioada 10-16 octombrie, vor fi concerte de muzică uşoară şi populară cu talente autohtone în toate cartierele. În seara de 14 octombrie, vom avea un concert în faţa Palatului Culturii cu trupe şi artişti români, urmat de un foc de artificii“, a mai spus Berneagă.
Pentru distracţia ieşenilor, şefii oraşului vor cheltui în jur de 1 milion de lei, acelaşi buget ca anul trecut.