Adolescenta este mândria familiei şi a profesorilor pe care i-a uimit cu rezultatele deosebite la învăţătură. Deşi abia are o bucată de pâine pe masă, iar iarna se încălzeşte la soba în care pune beţe de floare-soarelui, Petronela Dumitrache(12 ani) este un exemplu de ambiţie şi tenacitate.
De fiecare dată, fericirea îi este umbrită de lipsurile şi greutăţile pe care le întâmpină. „Ne descurcăm foarte greu, însă cred că acest lucru m-a determinat să învăţ şi mai mult pentru a scăpa de acest neajunsuri. Ştiu că doar oamenii cu carte pot reuşi în viaţă“, a spus fetiţa, cu lacrimi în ochi.
Adolescenta locuieşte, alături de cei patru fraţi ai săi, părinţi şi bunica, în comuna Independenţa, la 17 kilometri distanţă de oraş. De multe ori pleacă la şcoală nemâncată, însă gândul că va reuşi să iasă din sărăcia în care se zbate o face să prindă aripi. „Mereu merg cu mult drag la şcoală şi nu mi se pare nimic dificil. Ştiu că nu avem ce ne trebuie, iar vremurile sunt grele, dar nu mă descurajez“, spune dezamăgită copila.
Diplome de excelenţă
Petronela spune că cel mai mult îi plac istoria şi limba română. Este foarte atentă la tot ce se predă în clasă şi spune că reţine uşor noile cunoştinţe. „Acasă îmi fac temele, dar citesc şi foarte mult. Aşa mi-am dezvoltat vocabularul şi am aflat multe noutăţi din diferite domenii. Părinţii nu mă ajută la teme, pentru că au foarte multă treabă, dar eu lucrez singură foarte mult“, povesteşte fetiţa. În cămăruţa în care doarme alături de bunica sa, Petronela îşi face temele pe un colţ de masă, însă visează la ziua în care va avea o cameră luminoasă, plină de jucării şi un birou, aşa cum a văzut la alte fete din comună. „Sunt mândră de realizările mele şi de faptul că la şcoală reuşesc să fiu printre primii. Sunt în clasa a-VI-a şi am reuşit în fiecare an să obţin diplomă de excelenţă pentru rezultate foarte bune la