Ministrul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale, Valerian Vreme, consideră că retragerea celui mai mare producător mondial de telefoane mobile din România este o decizie strict economică a companiei finlandeze.
"Nu am semnale că Nokia s-ar retrage din alte motive. Din câte ştiu eu, decizia de retragere a companiei finlandeze Nokia nu e numai pentru România. Nu vreau să intru în analiza deciziei lor, ştiu doar că au ceva probleme şi de aceea îşi schimbă politica economică, probabil vor mână de lucru mai ieftină", a declarat, joi, Valerian Vreme, citatd e Agerpres.
Acesta a subliniat că nu are semnale din partea altor companii că ar intenţiona să urmeze exemplul Nokia şi nici că ar putea fi un semnal prost pentru potenţiali investitori.
"Discutăm de o resursă umană bine pregătită în România, avem programatori buni, salarizarea este încă atractivă faţă de alte ţări din UE şi multe alte companii şi-au exprimat interesul de a veni în România pentru că vor să îşi lărgească businessul.
De exemplu, am vorbit cu cei de la Huwei, care au în Europa multe centrale telefonice şi au nevoie de service. Compania Ericsson are deja 800 de angajaţi în România şi vrea să urce cu încă 500. Cu cei de la Dell am discutat, de asemenea, despre intenţia lor de a investi în România", a subliniat Vreme.