Produsele au fost distribuite de primărie şi de Consiliul Judeţean, cu ocazia Zilei pensionarilor
Ziua de 1 octombrie este ziua persoanei vârstnice. Pensionarii primesc mai multă atenţie într-o astfel de zi.
Aşa s-a întâmplat şi la Drobeta Turnu Severin, unde pensionarii au primit alimente de la autorităţile locale şi judeţene.
Alimentele au fost distribuite cu ajutorul reprezentanţiilor Consiliului Judeţean al Persoanelor Vârstnice.
„S-au dat 2000 de pachete, un pachet a conţinut o sticlă de suc de trei litri , o sticlă de ulei de doi litri, un kilogram de mălai, un kilogram de orez, o pungă de macaroane, un kilogram de zahăr şi un kilogram de făină albă.
Pensionarii au avut posibilitatea să asculte şi recitalul folcloric susţinut de ansamblul “Danubius”, a declarat Ioan Pană, preşedintele Consiliului Persoanelor Vârstnice Mehedinţi.
Pensionari din Drobeta Turnu Severin s-au îmbulzit pentru alimente. Bătrânii au venit cu mult timp înainte de ora anunţată pentru a se aşeza la coadă şi când s-au deschis uşile Sălii Polivalente unde au fost aduse pachetele, s-au asigurat că nu pleacă fără pachet acasă.
„ Sunt foarte mulţumită pentru că am primit acest pachet cu alimente, este prima dată când primesc aşa ceva, eu am venit pentru spectacol şi am primit şi acestă plasă cu alimente, mă bucur tare mult, a declarat Maria Drăghia, pensionară.
Pachetele cu alimentele au fost oferite de autorităţi cu ocazia Zilei Pensionarilor.