Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Fotbal cu pipeta în derby-ul Vestului

Publicat in Evenimentul Zilei, duminică 2 octombrie 2011 ·

Aşteptat cu sufletul la gură de patru sezoane, duelul dintre UTA şi FC Timişoara s-a încheiat nedecis, scor 0-0, şi nu s-a ridicat la un nivel ridicat decât în tribune.

Ocaziile de gol au fost puțâţine, rămânând pe retină bara lui Goga, cu capul, după o lovitură liberă executată de Tameş (minutul 65) şi ratarea imensă a lui Drăghici, care a reluat peste, din şase metri, în prelungiri.

Timişorenii au cerut un penalty la duelul dintre Ricketts şi Pocuca (minutul 31), dar canadianul a amplificat căderea în momentul în care a pierdut balonul.

Marian Iancu, patronul bănăţenilor, nu a scăpat prilejul şi, la finalul meciului, şi-a dat din nou în petec: "Doi dintre jucătorii mei au făcut figuraţie. Îi voi da în judecată, în civil, pentru că şi-au bătut joc de echipă".

Uniţi împotriva FRF

Galeriile celor două echipe au realizat coregrafii care rivalizează oricărui derby bucureştean, cu un plus de partea arădenilor, care la pauză au împânzit arena într-un nor de fum roşu.

Nu au lipsit mesajele cu tentă ironică. "Aţi ajuns în iadul de care v-aţi temut - Mai repede decât aţi fi crezut", au scris arădenii.

Cele două tabere au avut chiar şi momente în care au scandat împreună. S-a întâmplat atunci când fanii celor două echipe au strigat împotriva conducerii Federaţiei Române de Fotbal, a preşedintelui Mircea Sandu şi a lui Mitică Dragomir, şeful Ligii Profesioniste de Fotbal.

Doi suporteri timişoreni au fost reţinuţi în incinta arenei, după ce au ajuns cu un steag printre arădeni. Cele două grupuri de fani au fost ţinute la distanţă de câteva sute de oameni de ordine, pe drumul de la Gara de Nord din Arad până la stadion.

Bătăi la vestiar

Dacă supoterii nu s-au bătut, au făcut-o în schimb oficialii celor echipelor UTA şi FC Timişoara.

Daniel Stanciu, manage

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Călin Georgescu află astăzi dacă rămâne sub control judiciar, după trimiterea în judecată pentru propagandă legionară

Ziua Constanta acum 48 minute
Călin Georgescu află luni dacă rămâne sub control judiciar, după ce judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Sectorului 1 a amânat vinerea trecută luarea unei decizii în cazul fostului candidat la prezidențiale. Călin Georgescu a

„A luat-o razna complet, este un dezastru”. Trump atacă planurile lui Musk de a înființa un nou partid și critică numirea la NASA

HotNews acum o ora
Președintele Donald Trump a calificat duminică drept „ridicole” planurile lui Elon Musk de a forma un nou partid politic, lansând noi atacuri la adresa miliardarului din domeniul tehnologiei și afirmând că aliatul lui Musk, pe care îl dorea numit la

Opt persoane, dintre care 4 copii, au fost spitalizate în urma unui accident produs între Focşani şi Adjud

Adevarul acum 28 minute
Un accident rutier grav s-a produs luni dimineață pe DN2, între Focșani și Adjud, în zona localității Garoafa, Vrancea. Opt persoane, inclusiv patru copii, au fost rănite și transportate la spital.

Guvernul Bolojan își asumă răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal. TVA mai mare, accize crescute și contribuții pentru pensii peste 3.000 lei

Ziua Constanta acum o ora
Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului, potrivit Agerpres.

Cioban atacat de urs într-o comună din Argeș. A fost transportat la spital

Mediafax acum o ora
„În urma unui apel efectuat la numărul unic de urgență 112, care sesiza faptul că o persoană, posibil cioban, a fost atacată de un urs în comuna Berevoești, în golul alpin – muntele Jupâneasa, pompieri, jandarmi, polițiști și salvamontiști s-au depl

Horoscop pentru luni, 7 iulie 2025. Capitolul financiar deschide săptămâna pentru una dintre zodii

Ziua Constanta acum o ora
Berbec Poti aborda relatiile cu strainatatea si studiile pe termen lung. Demersurile pentru calatoriile in afara granitelor tarii pot cunoaste turnuri neasteptate. Daca esti nevoit sa calatoresti, verifica atent toate detaliile si pleaca doar daca e

Retailul prinde avânt. INS: Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul, în creştere în primele cinci luni ale anului

Ziarul Financiar acum 21 minute
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, a crescut în primele cinci luni din an, comparativ cu perioada similară din 2024, atât ca serie brută cu 2,6%, cât şi ca serie ajustată cu 3,

Parlamentul se reuneşte luni pentru angajarea răspunderii Guvernului pe măsurile de austeritate / Opoziţia are la dispoziţie 3 zile să depună moţiune de cenzură

G4Media acum 2 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Plenul comun a Camerei Deputaţilor şi Senatului se reuneşte, luni, de la ora 15.00, pentru asumarea răspunderii Guvernului pe primul pachet de măsuri fiscale pregătite pentru reducerea deficitului. P

Jaf de peste un milion de euro la Paris. Hoții au fugit cu genți de mărci dintr-un magazin second hand

Adevarul acum 28 minute
Un magazin cu produse de lux second hand din Paris a fost spart, duminică, iar hoții au reușit să fugă cu mai multe poșete de marcă. Valoarea bunurilor furate depășește un milion de euro.

Mihai Stoica are un favorit-surpriză la FCSB: „I-am zis lui Gigi că trebuie să îl avem toată viața”

Gazeta Sporturilor acum 10 ore
Mihai Stoica (60 de ani), președintele Consiliului Administrativ de la FCSB, a spus că îi place foarte mult de Marius Ștefănescu (26, aripă stânga). - Gigi Becali, despre Marius Ștefănescu, în luna aprilie

Vremea

București
acum

28°
lun.

23°/40°
mar.

22°/38°
mie.

18°/33°
joi

14°/29°
Iasi
acum

24°
lun.

20°/38°
mar.

20°/37°
mie.

18°/29°
joi

15°/23°
Constanta
acum

27°
lun.

21°/29°
mar.

22°/27°
mie.

22°/28°
joi

16°/28°
Cluj-Napoca
acum

25°
lun.

20°/33°
mar.

18°/35°
mie.

14°/23°
joi

13°/14°
Timisoara
acum

25°
lun.

21°/39°
mar.

18°/38°
mie.

13°/20°
joi

14°/23°