Ediţa a VI-a a festivalului UNIDRAMA, desfăşurat în perioada 5-9 octombrie, readuce în faţa publicului unul din spectacolele de referinţă din spaţiul teatral târgumureşean al ultimului deceniu, şi anume spectacolul „Hess”, de Alina Cadariu, în regia lui Gavril Cadariu, care se va juca în această seară, începând cu ora 20 la Teatrul Ariel.
Monodrama „Hess” are ca subiect ultima zi din viaţa lui Rudolf Hess, interpretat de actorul Nicu Mihoc, care îşi recapitulează existenţa prin prisma celor zece porunci biblice, interpretate în acord cu sistemul său de valori. Spectacolul Hess a fost prezentat pentru prima dată în 8 iunie 2003 la Târgu Mureş şi s-a bucurat de un mare succes atât la public, cât şi din partea criticii de teatru.
“Pentru mine este o surpriză, o bucurie, acest spectacol care se pare că are un destin frumos. Îl joc din 2003, şi am fost prezent cu Hess cam peste tot în ţară, Bucureşti, Cluj, Arad, Oradea, Satu Mare, Baia Mare, dar şi în străinătate. Dorinţa mea şi a regizorului Gabi Cadariu este ca el să reziste mult şi bine, până împlinesc 92 de ani, vârsta pe care o are şi personajul Hess din spectacol,” ne-a declarat actorul Nicu Mihoc, protagonistul spectacolului Hess.
Relaţia cu Dumnezeu
Fiind vorba despre un personaj precum Rudolf Hess, criminalul de război, judecat la Nurenberg şi condamnat la închisoare pe viaţă, acesta este transpus de Alina Nelega, autorul textului, sub forma unei confesiuni, structurate pe treptele decalogului creştin, etape pe care actorul Nicu Mihoc le trece cu brio, ajutat de talentul său actoricesc, ingrediente care dau esenţa spectacolului din această seară la Teatrul Ariel. “Au fost foarte multe discuţii legate de textul Alinei Nelega, de acest spectacol, şi nu e uşor să intri în pielea acestui personaj, darn u e nici greu. Poate i-asm găsit noi linia, pentru că e extreme de periculos. Pentru mi