Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Când este indicată scintigrafia tiroidiană

Publicat in Adevarul, vineri 7 octombrie 2011 ·

Una dintre cele mai vechi investigaţii imagistice, scintigrafia tiroidiană permite evaluarea ţesutului tiroidei, precum şi stabilirea naturii nodulilor prezenţi la nivelul acestei glande.

Atunci când se sesizează prezenţa unor noduli la nivelul tiroidei şi când nu se poate stabili un diagnostic cert în urma biopsiei, medicul poate recomanda efectuarea unei scintigrafii tiroidiene.

De altfel, specialiştii spun că una dintre cele mai importante indicaţii ale acestei metode imagistice este identificarea zonelor glandei unde activitatea este mai redusă (noduli „reci") sau mai mare decât în mod normal (noduli „calzi").

Tehnica este folosită şi pentru a verifica starea ţesutului tiroidian rămas în urma tratamentului chirurgical al cancerului tiroidian. De asemenea, scintigrafia tiroidiană este indicată pentru a monitoriza guşa difuză sau nodulară.

Medicaţia, întreruptă cu 7 zile înainte

Cu o săptămână înainte de a face scintigrafia tiroidiană, persoana în cauză trebuie să întrerupă administrarea medicaţiei tiroidiene. Medicul poate recomanda întreruperea tratamentului chiar cu 30 de zile înainte de testare, în cazul administrării de medicamente precum L-Tiroxina (Euthyrox).

De asemenea, persoana ce urmează să facă investigaţia trebuie să informeze medicul referitor la tratamentele pe care le urmează în mod curent, la alergii, dacă a mai făcut în ultima lună alte investigaţii cu substanţe de contrast sau, în cazul femeilor, dacă sunt însărcinate ori dacă alăptează.

Un alt aspect important este faptul că trebuie să se evite alimentele bogate în iod, precum nucile verzi, algele sau să se consume sare iodată în exces, cu o săptămână înainte de a face investigaţia. De asemenea, nu este indicat să se mănânce nimic cu două ore înainte de testare.

Cu patru ore înainte de investigaţia efectivă, persoana trebuie să ia o pastilă cu

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

VIDEO O mașină a intrat în mulțime la Los Angeles: zeci de oameni au fost răniți

HotNews acum 5 minute
Cel puțin 28 de oameni au fost răniți, după ce o mașină „neidentificată” a intrat în mulțime pe bulevardul Santa Monica din Los Angeles, unul dintre bulevardele emblematice ale metropolei americane, transmite CNN. Incidentul a avut loc în noaptea de

Salina Praid, în pragul colapsului. Ministrul Mediului: „Nu este o întrebare dacă se va prăbuşi tavanul, ci când şi cât de rapid”

Mediafax acum 20 minute
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, spune că mina de la Praid este prea afectată ca să mai fie salvată. Situația este gravă, iar prăbușirea plafonului este sigură, susține aceasta. „Nu este o întrebare dacă se va prăbuşi tavanul, ci când şi cât de r

Salina Praid nu mai poate fi salvată, spune ministrul Mediului

HotNews acum 44 minute
Întrebarea nu este dacă se va prăbuși tavanul Salinei Praid, ci când și cât de rapid, spune ministra Mediului, Diana Buzoianu. Ea acuzat că „au fost mai multe instituţii alte statului care au aşteptat să se întâmple dezastrul, până când s-a ajuns la

Dominic Fritz, „concluzii din culise” după vizita în Germania, unde a mers cu Nicușor Dan: „M-a amuzat cum unii dinozauri ai diplomației au ridicat sprâncenele”

HotNews acum 3 ore
Liderul USR, Dominic Fritz, care l-a însoțit în Germania pe președintele României, le răspunde unor „dinozauri ai diplomației” care „au ridicat sprâncenele”, după selfie-ul făcut în avion, în drum spre Berlin, și spune că „trebuie să se schimbe radi

Ministrul Mediului, despre informaţiile privind interzicerea centralelor de apartament: Fake news

G4Media acum 23 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat, sâmbătă, că informaţiile apărute în mediul online privind interzicerea centralelor de apartament de către Uniunea Europeană reprezintă un fake news, pr

Mihaela Rădulescu, mesaj emoționant după moartea lui Felix Baumgartner: „Prima luptă pierdută”

HotNews acum 4 ore
Mihaela Rădulescu a postat un nou mesaj pe rețelele de socializare, în care spune că partenerul său de viaţă, Felix Baumgartner, a murit făcând ceea ce iubea cel mai mult – zburând – într-un loc în care merseseră pentru a treia oară, cu ea care îl ț

Trei județe din sudul României, sub Cod Galben de caniculă!

Ziua Constanta acum 4 ore
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben de caniculă și disconfort termic ridicat pentru trei județe din ssudul țării. Potrivit ANM, avertizarea este valabilă în intervalul 20 iulie, ora 12 – 21 iulie, ora 10. Astfel, d

Şeful armatei ucrainene declară că trupele sale sunt ferm pe poziţii în afara oraşului Pokrovsk

G4Media acum 54 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Şeful armatei ucrainene Oleksandr Sîrskîi a declarat vineri că forţele sale rămân ferme în apărarea Pokrovsk, oraş cheie pe frontul de est în războiul cu Rusia, intrat în al patrulea an, informează a

SUA iau în considerare interzicerea accesului inginerilor străini la sistemele de apărare

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Secretarul apărării american, Pete Hegseth, a declarat vineri că administraţia SUA ia în considerare interzicerea accesului inginerilor străini la sistemele Departamentului Apărării, informează agenț

Funcţionari publici din primării, despre noile măsuri anunțate de Guvern: „O nouă ofensivă austeră împotriva celor care muncesc în condiţii dificile”

Adevarul acum 2 ore
Sindicaliștii își exprimă îngrijorarea față de pachetul nr. 2 de măsuri fiscale anunțat de premierul Ilie Bolojan, declarând că „reprezintă o nouă ofensivă austeră împotriva celor care muncesc în condiţii dificile şi precare”.

Vremea

București
acum

29°
sâm.

17°/30°
dum.

20°/36°
lun.

23°/40°
mar.

25°/39°
Iasi
acum

25°
sâm.

17°/25°
dum.

16°/31°
lun.

18°/34°
mar.

22°/37°
Constanta
acum

28°
sâm.

18°/28°
dum.

20°/28°
lun.

23°/31°
mar.

24°/31°
Cluj-Napoca
acum

25°
sâm.

15°/25°
dum.

19°/30°
lun.

19°/33°
mar.

22°/30°
Timisoara
acum

27°
sâm.

16°/29°
dum.

18°/36°
lun.

21°/39°
mar.

18°/34°