Abia ieşit din înschisoare, unde a stat doi ani pentru luare de mită, fostul primar al Râmnicului Vâlcea, Mircia Gutău, se gândeşte să candideze din nou.
Gutău s-a înscris în UNPR, filiala Vâlcea, şi speră ca până la alegerile din 2012 să scape de cazier. "Am convingerea că până la alegeri cei de la CEDO vor lua o decizie în ceea ce mă priveste şi voi putea candida. Administraţia este pentru mine ca un drog, eu sunt făcut pentru administratie", a declarat fostul primar în cadrul unei conferinţe de presă.
Mircia Gutău consideră că a făcut puşcărie pe nedrept şi a atacat la CEDO decizia Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie prin care a fost condamnat trei ani şi jumătatea de închisoare cu executare. Gutău s-a înscris în UNPR la o săptămână după ce a ieşit din închisoare din ambiţie pentru a le demonstra celor din PDL că nu şi-a pierdut popularitatea. "Nu am vrut să le fiu povară, n-am vrut să se simtă obligaţi faţă de mine. Unii mi-au spus că se vor descurca şi fără mine. Vom vedea!", a mai spus fostul primar.
Procesul de corupţie al edililor de la Râmnicu Vâlcea a început în 2006, când viceprimarul PDL Nicoale Dicu a fost prins în flagrant de procurorii DNA într-un restaurant, în timp ce primea mită 20.000 de euro de la un om de afaceri.
Ulterior, a fost arestat şi primarul Mircia Gutău pentru că instanţa a stabilit că banii îi erau destinaţi. Gutău a stat iniţial în arest preventiv patru luni, iar după ce a fost pus în libertate a cîştigat al doilea mandat de primar din primul tur cu 72%. În ianuarie 2010 a fost condamant la trei ani şi jumătate de închisoare, pedeapsă din care a executat doi ani, el a fost eliberat condiţionat în septembrie anul acesta. Pentru a putea candida din nou la primărie fostul edil trebuie să fie reabilitat sau condamnarea suspendată. Acest lucru se poate doar dacă magistraţii Curţii Europene a