Spălare de bani şi evaziune fiscală. Acestea sunt infracţiunile cu care membrii unor clanuri de ţigani din Timişoara au intrat în atenţia autorităţilor germane, care estimează un prejudiciu de circa un ilion de euro. Pentru că există suspiciuni că bunurile şi fondurile provenite din aceste infracţiuni ar fi ajuns în România, germanii au solicitat autorităţilor române să facă percheziţii la domiciliile acestora. Aşa au ajuns echipe de procurori D.N.A. şi jandarmi în mai multe palate ţigăneşti din zona Parcului Rozelor.
D.N.A. : “Nu e dosarul nostru”
Procurorii anticorupţie de la D.N.A. Timişoara împreună cu jandarmi de la Gruparea Mobilă din municipiu au descins, joi dimineaţa, în mai multe palate ţigăneşti din zona Parcului Rozelor, ajunsă un adevărat “cartier general” al clanurilor de romi bogate din Timişoara.
Perheziţiile au vizat imobilele unor clanuri ţigăneşti celebre în oraş : Stancu şi Mihai, ai căror membri fac obiectul unei anchete penale internaţionale. Magistraţii Tribunalului Timiş au emis şase mandate de percheziţie pentru imobile din centrul Timişoarei, din zona străzilor C. D. Loga, Patriarh Miron Cristea şi Academician Alexandru Borza. Cum era de aşteptat, pentru a intra în domiciliile ţiganilor vizaţi de anchetă, autorităţile au fost nevoite, însă, să facă uz de forţă.
“Dosarul nu e al nostru. E o anchetă iniţiată de autorităţile germane. Noi am dat curs solicitării Comisiei Rogatorii formate în acest sens şi am delegat procurorilor D.N.A. Timişoara sarcina de a efectua percheziţii în locaţiile indicate, în care locuiesc cetăţenii vizaţi de ancheta. Aceştia se stabiliseră în Germania, unde există suspiciunea că ar fi comis mai multe infracţiuni. Acuzaţiile sunt legate în principal de spălare de bani şi evaziune fiscală”,ne-a declarat Livia Săplăcan, purtătorul de cuvânt al D.N.A. Aceasta mai spun