Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Rusia neaga acuzatiile potrivit carora centrul de ajutor inaugurat in Serbia ar fi destinat spionarii scutului american antiracheta din Romania

Publicat in HotNews, luni 17 octombrie 2011 ·

Rusia a dezmintit informatiile potrivit carora centrul de ajutor pentru situatii de urgenta pe care l-a inaugurat luni in Serbia, in orasul Nis, are drept scop spionarea Romaniei, unde vor fi instalate componente ale scutului american antiracheta, relateaza agentia AP, preluata de Washington Post.

Aceste zvonuri au aparut in urma cu doi ani, cand presedintele Dmitri Medvedev a anuntat ca Serbia si Rusia au convenit crearea acestui centru, la aeroportul din Nis, in apropierea granitei cu Romania.

In timpul ceremoniei de inaugurare care a avut loc luni, ministrul rus pentru situatii de urgenta, Serghei Shoigu, a caracterizat aceste speculatii drept "pure inventii".

Shoigu a sustinut ca acest centru va gazdui experti si echipamente menite sa lupte impotriva incendiilor de padure, a inundatiilor, cutremurelor si altor dezastre naturale.

Interceptorii scutului american antiracheta urmeaza a fi amplasati pe baza militara de la Deveselu, in apropiere de Caracal. Rusia a dezmintit informatiile potrivit carora centrul de ajutor pentru situatii de urgenta pe care l-a inaugurat luni in Serbia, in orasul Nis, are drept scop spionarea Romaniei, unde vor fi instalate componente ale scutului american antiracheta, relateaza agentia AP, preluata de Washington Post.

Aceste zvonuri au aparut in urma cu doi ani, cand presedintele Dmitri Medvedev a anuntat ca Serbia si Rusia au convenit crearea acestui centru, la aeroportul din Nis, in apropierea granitei cu Romania.

In timpul ceremoniei de inaugurare care a avut loc luni, ministrul rus pentru situatii de urgenta, Serghei Shoigu, a caracterizat aceste speculatii drept "pure inventii".

Shoigu a sustinut ca acest centru va gazdui experti si echipamente menite sa lupte impotriva incendiilor de padure, a inundatiilor, cutremurelor si altor dezastre naturale.

@

Articolul in HotNews >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 6 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 6 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 11 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 5 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 5 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 6 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 12 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 5 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Vremea

București
acum

22°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

20°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°