Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Datorie de 100 de milioane de € la Electrica

Publicat in Evenimentul Zilei, vineri 21 octombrie 2011 ·

Efectele managementului dezastruos: Constantin Roibu, directorul combinatului Oltchim, nu a achitat cu anii facturile pentru curentul electric.

Directorul combinatului Oltchim din Râmnicu Vâlcea refuză să plătească, de mai bine de trei ani, energia electrică şi materiile prime consumate de Oltchim.

Urmare a managementului scandalos, combinatul din Vâlcea are de plătit peste 5 milioane de euro la Salrom (Societatea Naţională a Sării) şi mai mult de 100 de milioane de euro la Electrica SA. Roibu şi-a permis acest balet şi pentru că Oltchim, Electrica şi Salrom au acelaşi acţionar majoritar - Ministerul Economiei.

La fel ca predecesorii săi, Ion Ariton, actualul ministru, întârzie să ia măsuri pentru a diminua starea dezastruoasă în care a ajuns Oltchim sub conducerea lui Roibu.

Sare în rate

Surse din Ministerul Economiei ne-au declarat că Oltchim a întârziat constant, în ultimii ani, plata datoriilor către Salrom, deşi aceasta din urmă a livrat la timp cantităţile cuvenite de sare în soluţie şi de calcar - materii prime pentru combinat.

După nenumărate tergiversări, Oltchim a semnat, abia în urmă cu două săptămâni, un protocol de eşalonare a restanţelor, în care a recunoscut o datorie de 15,9 milioane de lei, pe care s-a angajat să o plătească în 36 de rate lunare.

Roibu nu vrea să achite, însă, şi penalităţile, astfel că cele două companii urmează să se judece pentru plata acestora. Conducerea Salrom nu a dorit să prezinte un punct de vedere.

Electrica trage heblul

În octombrie 2010, Ioan Folescu, directorul general al "Electrica" SA, se declara îngrijorat de restanţa uriaşă a combinatului din Vâlcea. Folescu spunea că Oltchim nu ar fi plătit energie în valoare de 50 de milioane de euro.

De atunci, situaţia s-a agravat: "Datoriile Oltchim au trecut de 100 de milioane euro, cu tot cu penalităţi. Nu văd soluţia, doar să

Articolul in Evenimentul Zilei >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Nicolae Bănicioiu, fost ministru al Sănătății, achitat definitiv de ÎCCJ

Ziua Constanta acum 11 ore
Înalta Curte a dispus achitarea fostului ministru al Sănătății. Nicolae Banicioiu și pentru fapta de trafic de influență. Decizia în dosarul în care Bănicioiu a fost trimis în judecată de DNA pentru trafic de influență și luare de mită a fost pronun

Ce rol va avea SRI în combaterea corupției din România. Nicușor Dan anunță „schimbări majore” în strategia națională

HotNews acum 7 ore
Documentul referitor la strategia națională de apărare a țării este aproape finalizat și se află în curs de pregătire pentru a fi prezentat în CSAT, a declarat luni seară președintele Nicușor Dan, într-un interviu acordat Știrilor Pro TV. Conform șe

FOTO Nadia Comăneci, întâlnire cu premierul Ilie Bolojan la Palatul Victoria. Ce au discutat

HotNews acum 7 ore
Fosta mare gimnastă, Nadia Comăneci, și șeful Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, au avut luni o întâlnire la Palatul Victoria cu Ilie Bolojan şi vicepremierul Tánczos Barna, potrivit News.ro. Întâlnirea s-a desfășurat în biroul pri

Claudiu Manda anunță că va candida pentru funcția de secretar general PSD pe lista lui Sorin Grindeanu / Funcția e ocupată acum de Paul Stănescu

G4Media acum 8 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Europarlamentarul PSD Claudiu Manda a anunţat luni pe rețelele sociale că a acceptat candidatura la funcţia de secretar general al partidului, pe lista de candidaturi (moțiunea) lui Sorin Grindeanu.

Venezuela şi-a închis ambasada de la Oslo la trei zile după ce comitetul din Norvegia i-a acordat premiul Nobel pentru Pace opozantei María Corina Machado

News.ro acum 4 ore
Venezuela şi-a închis ambasada de la Oslo fără explicaţii, a anunţat luni Ministerul norvegian al Afacerilor Externe, la trei zile după acordarea Premiului Nobel pentru Pace liderului opoziţiei venezuelane, María Corina Machado, informează AFP. „Am

Moţiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului USR al Economiei, Radu Miruţă, a fost respinsă

BusinessMagazin acum 10 ore
Moţiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului Economiei, Radu Miruţă, a fost respinsă de către Senat.

Zelenski anunţă că se întâlneşte cu Trump săptămâna aceasta la Washington

News.ro acum 3 ore
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat luni că va merge „săptămâna aceasta” la Washington pentru a se întâlni cu omologul său american Donald Trump, informează AFP. „Mă voi întâlni cu preşedintele Trump la Washington săptămâna aceasta”,

PSD renunţă la ideea de partid progresist. Grindeanu: Congresul PSD va avea loc pe 7 noiembrie

BusinessMagazin acum 10 ore
„Astăzi, în cadrul reuniunii Consiliului Politic Naţional al PSD, am propus o modificare esenţială a Statutului Partidului Social Democrat, care clarifică identitatea şi direcţia noastră doctrinară”, anunţă Sorin Grindeanu.

Unde va fi întrerupt curentul electric, marți 14 octombrie 2025? Zonele afectate din județul Constanța

Ziua Constanta acum 7 ore
Rețele Electrice România a redus pe cât posibil întreruperile programate pentru a minimiza disconfortul clienților.„Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau modernizări ale rețelei, situații în care sunt luate toate măsurile de si

Vestea anunțată de ministerul Finanțelor. Sunt 4 miliarde de euro

Gandul acum 8 ore
Ministerul Finanțelor anunță că a atras, pe 2 octombrie 2025, de pe piețele externe, aproximativ 4 miliarde de euro, fiind una dintre cele mai de succes emisiuni de euro-obligațiuni pe piețele internaționale și a patra tranzacție realizată în 2025.

Vremea

București
acum

mar.

9°/17°
mie.

10°/12°
joi

9°/15°
vin.

10°/17°
Iasi
acum

mar.

6°/16°
mie.

7°/12°
joi

6°/14°
vin.

6°/16°
Constanta
acum

10°
mar.

9°/13°
mie.

12°/15°
joi

12°/14°
vin.

13°/15°
Cluj-Napoca
acum

mar.

7°/15°
mie.

6°/12°
joi

4°/13°
vin.

6°/14°
Timisoara
acum

mar.

9°/16°
mie.

10°/15°
joi

6°/16°
vin.

9°/15°