Săptămânal, psihologii consiliază câte cinci cazuri de violenţă între copiii de la şcolile din mediul rural ieşean. Specialiştii spun că agresorii sunt deopotrivă fete şi băieţi şi că sunt influenţaţi negativ de internet, jocuri pe calculator sau chiar de mediul familial.
Pumni, picioare, înjurături, ţipete, bruscări, toate sunt împărţite cu generozitate între elevi pe coridoarele şcolilor din mediul rural ieşean. Cearta de la mâncare, jignirile, adresarea de cuvinte obscene şi ameninţările cu intervenţia fraţilor mai mari după ore au fost problemele identificate într-o singură zi de psihologii ieşeni la o şcoală din mediul rural.
Elevii se ameninţau în timpul orelor, iar răfuiala avea loc în cele 10 minute de recreere când holul şcolii se transforma în „ring".
Bătaie cu pumni şi picioare între doi elevi în toaleta unui liceu din Iaşi (VIDEO)
Iaşi: Elevii, lăsaţi la mâna infractorilor (VIDEO)
Unul din conflictul aplanat de psihologi săptămâna trecută a avut loc între o fată şi un băiat, ambii elevi în clasa a VI-a. Băiatul îşi acuza colega că a surprins-o în momentul în care i-a desfăcut iaurtul, că au început să se certe, şi-au adresat reciproc înjurături, pentru ca în final tânăra să-l ameninţe cu bătaia.Un_copil_in_varsta_de_10_ani_a_murit_la_spital_dupa_ce_a_cazut_in_cap_in_curtea_scolii_0_574742676.html">Un copil în vârstă de 10 ani a murit la spital după ce a căzut în cap în curtea şcolii
„Mi-a zis că fratele ei mai mare o să mă bată după ore şi m-a înjurat de mamă", sunt acuzele pe care elevul i le aduce fetei. Aceasta susţine însă că este îndreptăţită să-i aplice acest „tratament" colegului său. „Dacă el mă provoacă ce să-i fac? Nici el nu-mi dă pace. Ne certăm de mai mult timp şi de fiecare dată ne împăcăm, dar nu trece mult şi iar ajungem să ne batem", povesteşte fata în prezenţa psihologului.
I-a dezlipit retina @N