„Ziua Regală în Parlament” (Adevărul). „Cel mai mare secret din viaţa Regelui Mihai” (Evenimentul Zilei). „Armata îşi serbează ziua la pământ” (Financiarul). „Războiul Realităţilor” (România Liberă).
„Austeritate la sânge anul viitor”, titrează Adevărul. Traian Băsescu a declarat că deficitul bugetar pentru anul 2012 trebuie să fie mult mai mic de 3%, dar fără tăieri de pensii şi de salarii. Preşedintele Traian Băsescu va discuta astăzi cu şeful Comisiei Europene, Jose Barroso, la Bruxelles, despre banii UE nefolosiţi de România şi alocaţi prin fonduri structurale. Bucureştiul e într-o poziţie deloc confortabilă: are cea mai mică rată de absorbţie din UE şi plăţile blocate pe unul din programele care funcţiona.
În articolul “întrebări pe care Băsescu nu şi le pune” directorul editorial al Ziarului Financiar, Cristian Hostiuc, pune punctul pe I – “Pentru preşedinte a fost mai simplu să iasă în faţa telespectatorilor şi să se răstească la liderii Europei că lovesc în România decât să se întrebe ce a făcut el în aceşti trei ani de criză, cum a pregătit România pentru că ceea ce s-a întâmplat în 2009 şi 2010 să nu se mai repete. Liderii Europei şi-au făcut datoria, au acceptat România cu bune şi rele în Uniune, dar mai departe e treaba preşedintelui, a premierului, a partidului care conduce ţara să nu se ajungă în situaţia de a se întreba de ce trebuie să plătim noi pentru alţii.În ultimii trei ani factura înaintată de preşedinte, premier şi guvern poporului român depăşeşte 20 de miliarde de euro. Pe care trebuie să o plătească” notează Cristian Hostiuc în Ziarul Financiar.
„Ziua Regală în Parlament”. Omagierea fostului suveran, Mihai I, începe la ora 10.00, în Plenul Camerei Deputaţilor, anunţa Adevărul. În cadrul şedinţei solemne organizate cu ocazia aniversării a 90 de ani de viaţă a Regelui Mihai, fostul suveran se va adresa „naţiunii române"