Preşedintele de onoare al PSD Ion Iliescu a declarat, luni, pentru gandul.info, că Mircea Geoană este preşedintele Senatului, mandatat de PSD, că acesta nu trebuie să aibă o agendă proprie şi că, din acest motiv, a fost invitat la o discuţie cu liderii partidului, pentru a spune "ce vrea să facă", scrie Mediafax.
"Omul ăsta a avut o sancţiune pe linie de partid, dar după ce i-a expirat are o agendă proprie. Situaţia nu mai poate fi lăsată aşa. El este preşedintele Senatului, mandatat de PSD şi nu în nume personal. Nu trebuie să aibă o agendă proprie. El tot vorbeşte despre unitate când merge cu o agendă personală. Situaţia trebuie reglementată în cadrul activului de partid şi de aceea a fost chemat la o discuţie cu conducerea PSD ca să vedem ce vrea să facă", a declarat, pentru gândul.info, Ion Iliescu.
Fostul preşedinte al PSD Mircea Geoană a fost criticat în Biroul Permanent al PSD de luni, liderii social-democraţi hotărând să mai aibă o discuţie cu acesta, cel mai probabil săptămâna viitoare.
Surse din PSD au declarat, pentru MEDIAFAX, că mai mulţi membri ai BPN au criticat ultimele afirmaţii făcute de Mircea Geoană, inclusiv cele referitoare la varianta unei competiţii interne în PSD pentru desemnarea candidatului la alegerile prezidenţiale.
Sursele citate au arătat că lui Geoană i s-au reproşat şi întâlnirile pe care le organizează pentru promovarea Comitetului Naţional de Dezvoltare, despre care unii membri ai BPN au afirmat că ar fi o încercare de racolare a membrilor PSD.
De asemenea, lui Geoană i s-a reproşat şi "slaba comunicare" cu grupul PSD din Senat.
La propunerea preşedintelui de onoare al PSD, Ion Iliescu, membrii BPN au decis să îi solicite lui Geoană explicaţii pentru declaraţiile recente, despre care s-a opinat, în BPN, că ar dăuna unităţii USL.
Preşedintele de onoare al PSD Ion Iliescu a declarat, luni, pent