Conrad Murray a dat dovadă de neglijenţă criminală Doctorul a fost pus sub acuzare în 10 februarie 2010 Michael Jackson a decedat pe 25 iunie 2009. Conrad Murray a plecat cu cătuşe la mâini.Dr. Conrad Murray va sta patru ani în spatele gratiilor, după ce un juriu din Los Angeles l-a condamnat la închisoare pentru ucidere din culpă.
Un juriu format din şapte bărbaţi şi cinci femei a ajuns la acest verdict după două zile de deliberări, vineri şi luni.
Doctorul a rămas în arest, iar sentinţa se va da oficial în data de 29 noiembrie. Conrad Murray a plecat de la tribunal cu cătuşele la mâini.
Ieri, în faţa Curţii Superioare din Los Angeles, unde a avut loc procesul care a durat şase săptămâni, fanii lui Michael Jackson scandau "Vinovat! Vinovat!".
I-a administrat lui Michael sedativul care i-a cauzat decesul
Medicul Conrad Murray, găsit vinovat de ucidere involuntară, riscă o pedeapsă de până la patru ani de închisoare şi pierderea dreptului de a practica medicina.
Conrad Murray, în vârstă de 58 de ani, a fost pus sub acuzare în februarie 2010. El a fost acuzat că a dat dovadă de o "neglijenţă criminală" în îngrijirile medicale acordate cântăreţului Michael Jackson, în special în ceea ce priveşte administrarea de propofol. Acesta este un sedativ puternic pe care megastarul îl folosea ca somnifer şi i-a cauzat decesul, pe 25 iunie 2009.
Conrad Murray, care era pe atunci medicul personal al lui Michael, a recunoscut că i-a administrat cântăreţului acest medicament în ziua în care acesta a murit.
Detalii incredibile despre Michael
"Vederea lui era foarte, foarte proastă. Aş putea spune că era orb", a declarat Conrad Murray în octombrie în faţa judecătorilor. Mai mult, cântăreţul purta un cateter pentru recoltarea urinei şi un tub în nas prin care primea oxigen. Doctorul a dezvăluit chiar că Michael urina pe el.
C