Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Pe Facebook, bărbaţii sunt mult mai uşor de păcălit decât femeile

Publicat in Gandul, miercuri 9 noiembrie 2011 ·

Bărbaţii cad mai uşor pradă fraudelor de pe reţelele de socializare decât femeile, arată un studiu realizat pe 1.650 de utilizatori de internet din Marea Britanie şi SUA, scrie Daily Mail.

Cercetarea, realizată de firma românească de software antivirus Bitdefender, a arătat că bărbaţii se "împrietenesc" mai uşor pe Facebook cu o "femeie" străină decât viceversa.

De fapt, această "femeie" este un hacker care îl convinge pe bărbatul aflat în postura de victimă să îi dea datele personale.

Conform studiului, bărbaţii sunt mult mai predispuşi la următoarele acţiuni pe Facebook: să accepte cererile de prietenie ale străinilor; să anunţe din ce localitate provin şi să ignore setările de siguranţă; să nu restricţioneze accesul străinilor la profilul lor; să nu citească politicile de securitate ale site-urilor.

Diferenţele descoperite de Bitdefender sunt uriaşe. Astfel, 64,2% dintre femei refuză întotdeauna cererile de prietenie de la străini, faţă de doar 55,4% dintre bărbaţi. De asemenea, doar 16% dintre femei au profilul de Facebook public, faţă de 25% dintre bărbaţi. În plus, 21,8% dintre femei îşi dau reşedinţa pe Facebook, faţă de 25,6% dintre bărbaţi.

Una dintre concluziile previzibile ale studiului, conform Daily Mail, este că bărbaţii acceptă mult mai uşor o cerere de prietenie dacă aceasta vine din partea unei femei care arată bine. Femeile nu cad pradă atât de uşor bărbaţilor care arată bine în poza de profil, mai arată cercetarea.

George Petre de la Bitdefender spune că "societatea le-a învăţat pe femei să fie mai precaute când vine vorba de bărbaţi străini".

Bărbaţii cad mai uşor pradă fraudelor de pe reţelele de socializare decât femeile, arată un studiu realizat pe 1.650 de utilizatori de internet din Marea Britanie şi SUA, scrie Daily Mail.

Cercetarea, realizată de firma românească de software antivirus Bitdefender,

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Campania electorală pentru alegerile prezidențiale s-a încheiat. Ce nu mai au voie să facă susținătorii lui George Simion și Nicușor Dan

Libertatea acum 26 minute
Campania electorală pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale s-a încheiat sâmbătă, la ora 7.00. Autoritatea Electorală Permanentă a reamintit ce nu mai au voie să facă susținătorii lui George Simion și cei ai lui Nicușor Dan.

Atac devastator în Ucraina. Nouă civili uciși şi patru răniţi după ce o dronă rusă a lovit un autobuz

Adevarul acum 9 minute
Un atac cu dronă lansat de armata rusă asupra unui autobuz cu civili în nordul Ucrainei s-a soldat cu nouă morţi şi patru răniţi. Incidentul s-a produs în regiunea Sumî, la granița cu Rusia.

Au fost 2 cutremure în România, noaptea trecută. Datele oficiale ale INFP

Gandul acum 2 ore
Două cutremure au avut loc în România, noaptea trecută, în zona seismică Vrancea. Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INFP) a transmis informațiile oficiale. Două cutremure au avut loc în zona seismică Vrancea, no

Donald Trump îl acuză pe fostul director FBI că a cerut asasinarea sa prin intermediul unei fotografii a unor scoici de pe plajă

Gandul acum o ora
Vineri, Donald Trump l-a acuzat pe fostul director FBI, James Comey, că a cerut asasinarea sa într-o postare codificată pe rețețele sociale, scrisă în scoici, potrivit The Guardian. Postarea de pe Instagram a lui Comey, o fotografie a unor scoici de

Trump critică Curtea Supremă pentru că i-a interzis să expulzeze imigranţi: Nu mă lasă să fac ceea ce am fost ales să fac

G4Media acum 2 ore
Preşedintele american Donald Trump a atacat, vineri, Curtea Supremă, cu majoritate conservatoare, pentru că i-a provocat un nou eşec prin prelungirea interdicţiei sale de expulzare a imigranţilor venezueleni în baza unei legi de urgenţă, transmite N

FOTO-VIDEO. Incendiu la o hală cu panouri fotovoltaice în Tulcea!

Ziua Constanta acum 31 minute
În cursul acestei dimineți de 17 mai, în jurul orei 05:45, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Delta” al județului Tulcea au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o hală în care e

Moody’s a retrogradat ratingul datoriei SUA. Critici de la Casa Albă

G4Media acum 34 minute
Casa Albă a adoptat un ton agresiv faţă de Moody’s după ce agenţia agenţia de evaluare financiară a retrogradat, vineri, ratingul datoriei Statelor Unite, transmite News.ro. Susține G4Media. Click AICI pentru a redirecționa 3.5% din impozit - online

Călin Georgescu a anunțat că acceptă să fie premier, dacă George Simion va fi votat președintele României

Libertatea acum 10 ore
Fostul candidat la președinție la alegerile din noiembrie 2024, Călin Georgescu, a recunoscut vineri, 16 mai, că vrea un tandem cu George Simion, dacă acesta va câștiga turul doi al alegerilor prezidențiale.

Armata israeliană anunţă că a lansat o nouă campanie pentru a-şi intensifica ofensiva în Gaza

G4Media acum 2 ore
Armata israeliană a anunţat sâmbătă că a efectuat „lovituri de amploare” în Gaza, marcând lansarea ofensivei sale intensificate asupra teritoriului palestinian devastat de război, unde mai multe zile de bombardamente intense s-au soldat cu sute de m

VIDEO Maia Sandu a votat la ambasada României la Tirana

HotNews acum 11 ore
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, care are și cetățenia română, a votat, vineri, pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România și a publicat un clip video pe Instagram de la secția de votare. Sandu se află în Albania la Sum

Vremea

București
acum

sâm.

9°/14°
dum.

7°/21°
lun.

12°/23°
mar.

8°/21°
Iasi
acum

sâm.

8°/11°
dum.

8°/19°
lun.

8°/20°
mar.

7°/15°
Constanta
acum

11°
sâm.

10°/15°
dum.

9°/19°
lun.

13°/21°
mar.

10°/19°
Cluj-Napoca
acum

sâm.

7°/13°
dum.

6°/16°
lun.

6°/14°
mar.

5°/14°
Timisoara
acum

11°
sâm.

9°/18°
dum.

7°/18°
lun.

10°/16°
mar.

8°/19°