Pentru a discuta despre bugetul pe anul 2012 trebuie înţeles cum anume funcţionează bugetul de stat şi ce principii stau la baza construcţiei acestuia. Am discutat cu Felicia Pop, preşedintele OFL Mureş, cea care a condus destinele Finanţelor mureşene, a ocupat şi funcţia de prefect al judeţului, despre buget în general, dar şi despre previziunile de creştere economică pe care le are Guvernul în vedere pentru anul viitor.
Reporter: Care sunt sursele financiare care stau la baza bugetului de stat?
Felicia Pop: Potrivit Legii, sursele de finanţare a bugetului de stat, respectiv veniturile, sunt de natură fiscală – impozit pe venit (persoane fizice şi juridice), impozit pe profit, taxa pe valoare adaugată, impozit pe ţiţei, accize, alte impozite şi taxe, precum şi surse nefiscale – venit din profitul net al regiilor, vărsăminte de la Banca Naţională, taxe, prestaţii vamale, etc. La aceastea se adaugă veniturile de operatiuni de capital (vânzări de active) şi alte venituri financiare (rambursari de imprumuturi, dobânzi, etc.)
Rep.: Cum este structurat bugetul de stat?
F.P.: Bugetul de stat este structurat pe capitole, respectiv: venituri, cheltuieli şi excedent, sau deficit, în cazul nostru, în ultimii ani vorbim doar de deficit bugetar. Veniturile sunt structurate, aşa cum am precizat, pe categorii (venituri fiscale, nefiscale şi alte venituri), iar cheltuielile pe subcapitole – cheltuieli curente şi cheltuieli de capital.
Rep.: Care sunt principalele cheltuieli care se fac de la bugetul de stat?
F.P.: Cheltuielile bugetului de stat sunt repartizate pe domenii de activitate, respectiv – serviciile publice, apărare şi ordine publică, învătământ, cultură, sănătate, asistenţă socială, mediu, acţiuni economice, agricultură, transport, comunicaţii, turism, cercetare, etc. În cadrul fiecărui domeniu – cheltuielile sunt fundamentate pe cel