Supraetajarea blocurilor încet încet devine o necesitate în Târgu Mureş. Autoritatea locală intenţionează să preia planşeul blocurilor în ideea de a crea noi locuinţe.
Prezent la întâlnirea cu asociaţiile de proprietari, Dorin Florea, primarul municipiului Târgu Mureş i-a rugat pe preşedinţii asociaţiilor de proprietari să convingă locatarii să cedeze Primăriei planşeul blocurilor. “Am cerut o analiză ca să lucrăm cu Locativul împreună, pentru a prelua această porţiune pentru a face locuinţe. Vă rog să discutaţi cu proprietarii pentru a ceda planşeul Primăriei. Ştiu că foarte mulţi oameni au reticenţă să discute cu firme”, le-a comunicat primarul Dorin Florea, preşedinţilor de asociaţii de proprietari din Târgu Mureş.
Interes crescut este pentru zona de nord a municipiului, în special în zona Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Târgu Mureş, Aleea Cornişa şi 7 Noiembrie, având în vedere că foarte mulţi studenţi de la Universitatea de Medicină şi Farmacie Târgu Mureş şi Universitatea Petru Maior, anual sunt în căutarea unei locuinţe.
“Interesul este foarte mare pentru studenţi şi zona de închiriere este mai bună decât în altă locaţie. Dorim să facem noi garsoniere şi suntem dispuşi de a intra într-o colaborare”, a mai spus Dorin Florea.
Potrivit Legii 170/ 2010 dacă două treimi dintre locatarii unui imobil semnează că sunt de acord ca peste terasa blocului să se construiască apartamente mansardate, şantierul poate fi deschis. Înainte era nevoie de unanimitate între vecini, ceea ce oprea definitiv sau, cel puţin, îngreuna procesul.
Supraetajarea blocurilor încet încet devine o necesitate în Târgu Mureş. Autoritatea locală intenţionează să preia planşeul blocurilor în ideea de a crea noi locuinţe.
Prezent la întâlnirea cu asociaţiile de proprietari, Dorin Florea, primarul municipiului Târgu Mureş i-a rugat pe preşedinţii asociaţi