Zeci de elevi din Alba Iulia care au încurcat şcoala cu barul au fost conduşi în sălile de cursuri tocmai de poliţişti. Tinerii au dat ecuaţiile matematice şi versurile din Eminescu, pe cafele, sucuri şi relaxare.
Poliţiştii au luat la puricat 14 baruri din apropierea şcolilor din Alba Iulia. I-au ochit pe liceenii care ar fi trebuit să fie vineri, între orele 09:00 – 11:00, la şcolaă şi sub nicio formă la bar.
În total, au fost legitimaţi 27 de elevi de la 6 şcoli din oraş, încolonaţi şi conduşi la şcolile la care învaţă. Cu siguranţă tinerii au găsit explicaţii pentru chiul, dar cu care,probabil, nu şi-au impresionat profesorii.
Tinerii care s-au obişnuit cu chiulul trebuie să ştie că nu a fost ultima razie de acest gen a poliţiştiilor din Alba.
Potrivit legii invatamantului, amenda pentru chiul este, din acest an, de 5000 de lei, sumă pe care părinţii vor fi obligati să o plătească, daca nu-şi pot convinge copiii să stea la şcoală. Legea nu se aplică, deocamdată, pentru că nu au apărut normele de aplicare.