Omul de afaceri Sorin Neagoe, patronul unui adevărat „imperiu” imobiliar până la o afacere păguboasă cu mafia imobiliară, continuă seria dezvăluirilor legate de corupţia din Primăria Timişoara. Dezvoltatorul a arătat ce atenţii trebuie date la primărie pentru a nu fi blocat.
AUDIO Afacerist trimis la fata lu' tata: „Uite, fata mea e notar stagiar, e tânără. Te rog, dacă nu ai alte obligaţii, vinde apartamentele prin ea"
Ptronul Italrom, Sorin Neagoe, ajuns în faliment după ce a cumpărat un teren furat cu acte false de la Primăria Timişoara rupe tăcerea şi dezvăluie un mecanism ştiut de toată lumea, dar spus numai neoficial, pe la colţuri. Mai întâi omul de afaceri a spus că unul din primii patru oameni din Primăria Timişoara i-a cerut şpagă două apartamente pentru a debloca un proiect pe bulevardul Take Ionescu.
EXCLUSIV Patronul imperiului imobiliar Italrom demască mafia din primărie. Vizat e "un om din primii patru"
Cine e "boss-ul" din Primăria Timişoara care a cerut şpagă două apartamente? "E unul din primii patru"
Neagoe nu a vrut să dea nume, dar a oferit suficiente indicii pentru a se înţelege despre cine este vorba. Fără să dea apartamentele şi blocat în toate proiectele imobiliare aflate în derulare, Neagoe a intrat în faliment. Întrebat dacă regretă că nu a dat acele apartamente, omul de afaceri lasă să se înţeleagă că îi pare rău că nu a făcut acest gest. „Prieteni cu care am vorbit mi-au spus că am fost prost pentru că aşa merge treaba la noi. Eu înainte împrumutam pe oricine şi toată lumea îmi zicea bună ziua, cutare, cutare. Acum mi se închid toate uşile şi dacă cer la cineva 100 de lei îmi zice că nu are”, a spus Neagoe.
„Am încercat să supravieţuiesc”
Întrebat dacă în relaţia cu primăria, cineva i-a cerut mită şi dacă a oferit, Neagoe a răspuns. „S-au solicitat aşa, treburi minore să nu ste