Lucrătorii Secţiei de Poliţie Rurală Deda au surprins în noaptea de 19 spre 20 februarie, pe drumul forestier Sebeş de pe raza comunei Ruşii-Munţi, un tânăr de 21 an, din comuna Ruşii-Munşi, în timp ce transporta cu o căruţă trasă de doi cai material lemnos, butuci de esenţă fag fără forme legale. “Tânărul a fost sancţionat contravenţional, iar cantitatea de trei metri ster lemn foc foioase a fost confiscată şi predată Primăriei Deda”, a precizat comisar Livia Popa, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţeană Mureş.
Lucrătorii Secţiei de Poliţie Rurală Sighişoara au depistat un tânăr de 20 ani din Saschiz care transporta cu o căruţă cantitatea de 0,58 metri cubi lemn de foc esenţă fag, fără a poseda documente de provenienţă. „Tânărul a fost sancţionat contravenţional, procedându-se la ridicarea în vederea confiscării a materialului lemnos, a căruţei împreună cu harnaşamentele, un motofierăstrău şi un topor”, a precizat comisar Livia Popa, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţeană Mureş.
Lucrătorii Secţiei de Poliţie Rurală Brâncoveneşti au identificat luni, 5 decembrie, un tânăr de 25 ani domiciliat în comuna Brâncoveneşti, care transporta cu o căruţă trasă de un cal, cantitatea de 3,3 metri steri, material lemnos, esenţă stejar, fără a avea aviz de însoţire a materialului lemnos transportat. “Tânărul a fost sancţionat contravenţional, materialul lemnos fiind confiscat şi predat în custodia Ocolului Silvic Reghin”, a precizat comisar Livia Popa, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţeană Mureş.
Lucrătorii Secţiei de Poliţie Rurală Brâncoveneşti au identificat vineri, 25 noiembrie, pe raza localităţii Ideciu de Jos, doi bărbaţi de 37, respectiv 55 ani, unul din Ideciu de Sus, celălat din Ideciu de Jos, care au tăiat fără drept, cantitatea de 0,47 metri cubi şi respectiv 0,70 metri cubi arbori de esenţ