Au înnebunit Ponta şi Antonescu? Sunt mai multe şanse să se ieftinească benzina la pompă decât să reuşească suspendarea lui Băsescu! Iniţiativa este condamnată eşecului! Au spus-o toţi analiştii, fără excepţie.
Au recunoscut-o inclusiv politicieni de la PSD şi PNL. Dan Voiculescu însuşi, omul care nu trăieşte decât pentru a-l suspenda pe Băsescu, cel care în 2007 a fost maestru de ceremonii prezindând comisia de execuţie, acum se opune acţiunii. Vă amintesc analiza din publicaţia lui Voiculescu, "Ghimpele", în care Ponta şi Antonescu sunt asemuiţi cu doi impotenţi care încearcă un viol. Sau cu doi bebeluşi politici.
Verdictul este unanim: suspendarea va cădea, pleosc!, fix în capul celor care au pus-o la cale, împroşcându-i cu toate deliciile.
Atunci? Sunt Ponta şi Antonescu nebuni sau sinucigaşi? Ce urmăresc? Imagine politică, au explicat majoritatea comentatorilor politici. Explicaţie tentantă, într-adevăr. Doar criza economică mondială a depăşit criza de idei şi iniţiative a celor doi lideri ai USL. Într-o perioadă de austeritate, cu tăieri de salarii şi pensii, cu concedieri şi scumpiri, în care opoziţia, şi tăcând, ar fi câştigat politic, Ponta şi Antonescu au reuşit uluitoarea contraperformanţă de a pierde procente. De a se eroda. La un moment dat, USL bătea spre 65% şi deja îşi făcea planuri cu cariocile colorate despre cum îşi va împărţi ţara. Acum a luat-o pe tobogan şi se apropie periculos de fatidicul 50%, care îi va condamna la încă un mandat în opoziţie.
Amintindu-şi de şcoală, unde nu trebuie să taci niciodată în faţa profesorului, chiar dacă nu ştii lecţia, junii politicieni, îngroziţi de corigenţă, s-au apucat să turuie singurul subiect pe care cred că-l stăpânesc: suspendarea lui Băsescu.
Dar explicaţia nu ţine! Tot la votul din Parlament se împotmoleşte. Aici funcţionează aritmetica de măce