După ce a urmărit pe viu partida Liverpool - Manchester City, scor 1-1, Valentin Cojocaru a rămas impresionat de condiţiile găsite ieri la Centrul de copii şi juniori al "cormoranilor", acolo unde a efectuat şi primul antrenament.
ProSport continuă să vă ţină la curent cu aventura puştiului stelist Valentin Cojocaru (foto), cel care se află în aceste momente la Liverpool, unde speră să fie păstrat de "cormorani". După ce, duminică seara, el a asistat împreună cu tatăl său la meciul Liverpool - Manchester City,
ieri-dimineaţă, tânărul portar s-a prezentat la primul antrenament desfăşurat la Academia clubului englez. Cojocaru s-a convins că englezii sunt oameni serioşi. Deplasarea, transportul în oraş şi cazarea au fost plătite de clubul Liverpool.
Nae ţine legătura cu Xavi Valero
Fostul antrenor de portari al Stelei, Eugen Nae (medalion), e omul care a contribuit la ascensiunea din ultimul timp a internaţionalului
Under 16 al Stelei. El a declarat pentru ProSport: "Mă bucur enorm că el a ajuns în Anglia chiar şi numai pentru a da probe de joc. Este doar meritul lui, eu doar mi-am făcut datoria". Nae îi prevede un viitor strălucit lui Cojocaru dacă va fi acceptat la Liverpool şi e convins că are calităţi pentru a reuşi în Anglia. "Păstrând proporţiile, Cojocaru seamănă cu David de Gea, portarul lui Manchester United. La doar 16 ani are 1,96 m şi poartă 47 la pantofi. Îţi spun sigur că fără aceste calităţi nici nu ai intra în vizorul echipelor din Anglia. Acolo, ca portar, dacă nu ai calităţi fizice, atunci eşti la revedere", a încheiat Nae. Fostul antrenor cu portarii de la Steaua ţine legătura cu Xavi Valero, cel care pregătea goalkeeperii lui Liverpool în mandatul lui Rafa Benitez.
După ce a urmărit pe viu partida Liverpool - Manchester City, scor 1-1, Valentin Cojocaru a rămas impresionat de condiţiile găsite ieri la Centrul de cop