Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Moș Nicolae ajunge în weekend la Câmpina, cu bunătăți și decorațiuni hand-made

Publicat in Adevarul, miercuri 30 noiembrie 2011 ·

Chiar înainte de Moș Nicolae, pe 3 și 4 decembrie, meșterii populari și artiștii lucrului manual se întâlnesc pe B-dul Carol I, la „Târgul lui Moș Nicolae", pentru a-și expune creațiile care vor înfrumuseța casele și sufletele celor care le vor cumpăra.

De la Târgu Mureș, Rotar Alexandru, meșter sticlar și Nobil Sticlar al Ordinului Cavalerilor Lup va aduce globuri create în atelierul său, decorate manual chiar la târg.

Icoanele în flori de mină și scoarță de copac create de Diana Șerbănescu, meșter popular iconar din Pitești pot fi cadouri unice și, mai ales, de suflet.

Și tot cu multă răbdare și dragoste sunt realizate și chimirele, brâiele, iile, năframele și bundițele care sunt aduse de meșteri populari din Bistrița, Breaza, Brașov.

Păpuși din pănuși de porumb, jucării din lemn, bundițe de blană, pulovere și veste tricotate manual din toate colțurile țării, toate sunt făcute special pentru copiii cuminți care îl așteaptă pe Moș Nicolae în noaptea de 5 spre 6decembrie.

Artiștii lucrului manual vor aduce decorațiuni de iarnă din pănuși, materiale textile, globuri pictate manual, bujiterii și genși din piele unicat, toate cadouri perfecte pentru cei dragi.

Ateliere de lucru pentru copii

Tot pe 3 și 4 decembrie, la Casa Tineretului din Câmpina se vor desfășura 12 ateliere de lucru pentru copii, susținute de profesorii și elevii de la școlile și liceele câmpinene, de Clubul Copiilor din Câmpina și de Atelier Irma.

În cadrul acestor ateliere, copii își pot face singuri decorațiuni și podoabe de Crăciun, pot crea felicitări de iarnă eco, electronice sau prin tehnica curling, vor învăța să țeasă semne de carte, să picteze pe lemn sau sticlă, să își facă singuri cadourile pe care le vor dărui famiilor lor.

Târg cu bunătăți culinare

Alături de creatorii populari și artiștii handmade vor ieli în stradă, tot pe B-dul

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Copac căzut pe calea ferată! Circulaţie feroviară oprită temporar între staţiile Răstolița şi Toplița

Ziua Constanta acum 40 minute
Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA informează că traficul feroviar este oprit temporar, la această oră, între staţiile Răstolița şi Toplița, interval feroviar unde se acţionează pentru îndepărtarea unui copac prăbuşit pe linia de contact. Pot

CEO-ul surprins îmbrățișând o colegă la un concert Coldplay, suspendat din funcție după momentul viral

Adevarul acum 22 minute
CEO-ul companiei Astronomer a fost suspendat din funcție după un moment jenant petrecut la concertul Coldplay, când a fost surprins îmbrățișând o colegă. Incidentul a generat un val de reacții pe internet și acuzații de infidelitate.

Mihaela Rădulescu, prima declarație după moartea partenerului său în accidentul de parapantă: „Felix, ai fost atât de iubit”

HotNews acum 11 ore
Mihaela Rădulescu a transmis vineri seară un mesaj pe Instagram la o zi după ce partenerul său, sportivul Felix Baumgartner, a avut un accident de parapantă în Porto Sant’Elpidio, pe coasta Adriaticii. „Nu-mi ies cuvintele acum. Dar sunt recunoscăto

Donald Trump dă în judecată Wall Street Journal pentru cazul Epstein şi cere 10 miliarde de dolari

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Preşedintele american Donald Trump a dat vineri în judecată Wall Street Journal şi proprietarii acestuia, inclusiv pe Rupert Murdoch, şi cere daune de cel puţin 10 miliarde de dolari, din cauza artic

SuperLiga: Universitatea Craiova, al doilea meci consecutiv cu trei goluri marcate. Victorie cu FC Argeș

HotNews acum 9 ore
Universitatea Craiova s-a impus în fața formației FC Argeș, scor 3-1, într-un meci disputat vineri, pe stadionul „Ion Oblemenco”, în etapa a doua din SuperLiga. Gruparea din Bănie a reușit să treacă peste problemele din prima rundă, când a condus cu

Preşedintele Nicuşor Dan, față cu diaspora germană: „Nu există mai multe Românii”

Gandul acum 8 ore
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, vineri, la o întâlnire cu reprezentanţi ai comunităţii româneşti din Germania, că autorităţile române trebuie să colaboreze cu organizaţiile românilor din diaspora. ”Cred că lucrul cel mai important pe care noi t

Un nou weekend „Străzi Deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” aduce arta şi distracţia pe Calea Victoriei / Restricţii rutiere

G4Media acum o ora
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare „Străzi Deschise – Bucureşti, Promenadă urbană” revine în acest weekend cu o invitaţie la plimbare, descoperire şi spectacol, în cea mai recent extinsă zonă pietonală de pe Calea Victoriei. Sâmbătă ş

Nicușor Dan: „Divergenţele dintre Dragoş Pîslaru și Sorin Grindeanu ar fi trebuit evitate. Coaliția merge mai departe”

Gandul acum 8 ore
Divergenţele dintre ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, şi şeful interimar al PSD, Sorin Grindeanu, ar fi trebuit evitate, consideră Peşedintele Nicuşor Dan. Afirmația este făcută în contextul în care este nevoie ca Guvernul să proiectez

Premierul Bolojan a anunțat pachetul de măsuri în administrațiile locale: „Vom avea un număr maxim de angajați ai primăriilor și ai consiliilor județene” (video)

Press Alert acum 10 ore
Premierul Ilie Bolojan și ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, au susținut vineri o conferință de presă în care au vorbit despre al doilea pachet de măsuri fiscale pe care Guvernul îl pregătește. Executivul va impune în perioada următoare un număr

Cui îi rămâne AVEREA impresionantă a lui Felix Baumgartner. Celebrul sportiv austriac nu era căsătorit cu Mihaela Rădulescu și nu avea copii

Gandul acum 9 ore
Felix Baumgartner (56 de ani) deținea o avere impresionantă, dar în momentul morții sale banii din conturi ar fi fost mult mai puțini decât acum 4 ani, potrivit presei internaționale. Însă, chiar și așa, tot este vorba de câteva milioane de euro. În

Vremea

București
acum

20°
sâm.

18°/32°
dum.

20°/36°
lun.

23°/40°
mar.

24°/41°
Iasi
acum

18°
sâm.

17°/26°
dum.

15°/31°
lun.

18°/33°
mar.

22°/38°
Constanta
acum

20°
sâm.

18°/28°
dum.

20°/28°
lun.

22°/31°
mar.

24°/31°
Cluj-Napoca
acum

17°
sâm.

16°/26°
dum.

17°/29°
lun.

18°/32°
mar.

22°/30°
Timisoara
acum

18°
sâm.

17°/29°
dum.

18°/35°
lun.

21°/39°
mar.

19°/34°