Coaliţia majoritară a hotărât ieri sprijinirea unui proiect de lege privind comasarea alegerilor locale şi parlamentare.
Motivul pentru care cele două scrutinuri ar trebui comasate este, potrivit celor de la Putere, economia de fonduri şi o mai bună funcţionare a instituţiilor statului. O decizie privind modul de promovare a proiectului va fi luată la sfârşitul acestei săptămâni.
Una din variantele luate în calcul este chiar asumarea răspunderii, variantă pe care reprezentanţii Opoziţiei nu o acceptă. Pe de altă parte, susţin ei, asumarea răspunderii pe „un proiect de aşa o importanţă” este o decizie la care ar trebui să ne aşteptăm, din partea celor de la Putere.
Mai multe variante luate în calcul
Intenţia este ca angajarea răspunderii să aibă loc până la Crăciun, iar data alegerilor comasate să fie decisă ulterior, prin hotărâre de guvern, arată Mediafax. Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, a explicat ieri că nu există nicio decizie, nici la nivelul Guvernului, nici al Coaliţiei cu privire la angajarea răspunderii Guvernului pe legea privind comasarea alegerilor parlamentare cu cele locale anul viitor. „În momentul de faţă nu există o decizie nici la nivel guvernamental, nici la nivelul Coaliţiei. Urmează să analizăm mai multe variante, dar cert este că nu avem o decizie în acest sens”, a spus Traian Igaş. De asemenea, ministrul a arătat că stabilirea numărului de parlamentari va fi obiectul unui alt proiect de lege.
Proiectul comasării nu necesită dezbatere, susţine Puterea
În vreme ce reprezentanţii Puterii susţin că proiectul privind comasarea alegerilor nu necesită o dezbatere în detaliu, iar asumarea răspunderii este o „variantă bună”, cei ai Opoziţiei cred că măsura comasării trebuie luată în calcul doar dacă va fi scrutin parlamentar anticipat. Deputatul PDL Petru Călian a declarat pentru Monitorul de Cluj