Tribunalul Alba s-a pronunţat miercuri în dosarul în care patronul “Pomponio”, Luca Anversa este acuzat de instigare la şantaj. Acesta a fost condamnat la 1 an de închisoare cu suspendare Reamintim că acesta a recunoscut faptele şi a putut beneficia de reducere cu o treime a pedepsei, dar şi de o condamnare la închisoare cu suspendare.
Tot un an de închisoare cu suspendare pentru instigare la şantaj au primit şi Ioan Răşinariu, respectiv Viorel Gheorghe Toma. O pedeapsă mai lungă a primit George Virgil Dura, inculpatul acuzat de trafic de minori. Acesta a fost condamnat la 5 ani de închisoare cu executare.
Cauza este disjunsă din Dosarul “Prostituate pentru VIP-uri”. Judecătorii au decis la termenul trecut disjungerea dosarului pe latura penală pentru patru dintre inculpaţi, printre care şi patronul “Pomponio”, Luca Anversa. Acesta a fost acuzat sub aspectul comiterii infracţiunii de instigare la şantaj în formă continuată.
Luca Anversa a recunoscut în faţa magistraţilor comiterea infracţiunii de instigare la şantaj în formă continuată. În rechizitoriul întocmit de procurori se arăta că omul de afaceri a recurs la ameninţări prin intermediul unor grupări de recuperatori, pentru a-şi primi înapoi sumele de bani de la datornici. George Virgil Alin Dura a fost trimis în judecată pentru trafic de minori în formă continuată, iar Ioan Răşinariu şi Viorel Gheorghe Toma au fost acuzaţi de instigare la şantaj.
Vă prezentăm comunicatul transmis de Tribunalul Alba:
“Astăzi, 07.12.2011, în dosarul disjuns din dosarul cunoscut opiniei publice ca „Dosarul VIP”, Tribunalul Alba a hotărât condamnarea celor 4 inculpaţi, care au recunoscut săvârşirea faptelor pentru care au fost trimişi în judecată, după cum urmează: pe inculpatul D.G.V.A. la o pedeapsă de 5 ani închisoare cu detenţie, iar pe inculpaţii A.L., R.I. şi T.V.G. la câte o pedeapsă de 1 an înch