Mai multe focuri de armă au readus panica în campusul universităţii americane Virginia Tech, la cinci ani după masacrul soldat cu 33 de victime, între care un profesor român. De această dată, un poliţist a fost ucis de un individ care, după câteva ore de tensiune, a fost şi el găsit mort, probabil în urma sinuciderii.
Cronologia evenimentelor
09 decembrie 2011
UPDATE 05:40 Ucigaşul s-a făcut nevăzut iar administraţia universităţii a declanşat un sistem de avertizare instalat după masacrul din 2007. Campusul a fost închis iar studenţii şi profesorii au fost rugaţi să rămână în clădiri.
La locul atacului s-au concentrat importante forţe de poliţie, inclusiv din unităţile speciale. După câteva ore, cadavrul suspectului a fost găsit cu o armă alături. O sursă din forţele legii a confirmat, sub acoperirea anonimatului, că al doilea cadavru era, într-adevăr, al ucigaşului.
08 decembrie 2011
UPDATE 00:11. Descriind moartea celei de-a doua persoane, autorităţile au spus în cadrul unei conferinţe de presă că un ofiţer de poliţie care investiga moartea colegului său a văzut o "persoană suspectă" în parcarea campusului, dar când s-a apropiat de locul în care era bărbatul, acesta era mort din cauza unei răni cauzate prin împuşcare.
Poliţia a refuzat să comenteze dacă persoana s-a împuşcat singură, dar un purtător de cuvânt al Poliţiei a declarat reporterilor că ofiţerii nu l-au împuşcat.
Poliţiştii nu au comentat nici dacă a doua persoană decedată este aceeaşi cu cea care l-a ucis pe colegul lor.
UPDATE 23:45. Atacatorul de la Universitatea Virginia Tech se pare că a fost găsit mort, iar o armă ar fi fost găsită lângă cadavrul celei de-a doua victime, au declarat oficialii instituţiei americane, citaţi de NBC.
Potrivit reprezentanţilor poliţiei locale, orice fel de a