Voleibaliştii de la Remat Zalău pleacă astăzi în Germania pentru a juca cel de-al treilea meci din actuala ediţie a Champions League, împotriva campioanei de acolo, VfB FRIEDRICHSHAFEN. Meciul se va disputa mâine, miercuri, 14 decembrie, de la ora 20.30.
"Avem un respect deosebit pentru această echipă, dar mergem acolo să jucăm bine, să ne ridicăm cel puţin la nivelul lor", a declarat în cadrul conferinţei de presă organizată înainte de plecare antrenorul sportivilor de la Remat, polonezul Mariusz Sordyl. "Ne vom concentra, la început, să câştigăm un set, apoi un punct, iar apoi meciul. Dar cel mai important este să jucăm bine şi să ne concentrăm pe tot parcursul meciului", a completat el.
Dincolo de optimismul afişat în declaraţiile antrenorului, sportivii din Zalău sunt conştienţi că misiunea lor în Germania este extrem de dificilă, atât pentru că vor juca împotriva unei echipe foarte bune, dar mai ales pentru că aceasta este antrenată de Stelian Moculescu, antrenorul echipei naţionale de volei masculin a României, unde joacă şi o parte dintre jucătorii Remat-ului. Aşa că antrenorul adversarilor nu numai că ştie foarte multe despre voleiul românesc, dar le cunoaşte "secretele" şi unor jucători din echipa Zalăului.
Până acum, Reamat a jucat două meciuri în actuala ediţie a Champions League. Este vorba despre cel în deplasare, în Belgia, împotriva Euphony ASSE-LENNIK, şi cel de la Baia Mare, considerat acasă, împotriva ruşilor de la Zenit KAZAN, ambele pierdute.
Meciul de mâine va fi urmat, miercurea viitoare, de o altă partidă în compania aceleiaşi echipe - VfB FRIEDRICHSHAFEN, care va avea loc, de această dată, în România, în Sala sporturilor "Lascăr Pană" din Baia Mare. Biletele de intrare la meci se vor pune în vânzare începând de vineri la chişcurile de ziare la preţul de 10 lei.