Inspectorii de muncă au găsit mai multe persoane îmbrăcate în poliţişi locali în Capitală, deşi ei erau angajaţii unei firme private cu care Poliţia Locală a încheiat un contract de colaborare. Sursa: POLIȚIA LOCALĂ A MUNICIPIULUI BUCUREȘTI
Inspectoratul Teritorial de Muncă al Municipiului Bucureşti a efectuat, la sfâeşitul lunii noiembrie, un control la S.C. FANDAX GROUP SRL din Bucureşti, firmă cu care Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti are un contract de colaborare.
La locul controlului, şi anume spaţiile de campare a cailor Poliţiei Locale a Municipiului Bucureşti din Parcul Tineretului (sector 4) si din Parcul Herăstrău (sector 1), au fost identificate 13 persoane care-şi desfăşurau activitatea în baza unor contracte individuale de muncă încheiate cu respectiva societate.
În timpul controlului inspectorii de muncă au constatat că agenţii călare, angajaţi ai acestei firme private, purtau uniformele şi însemnele Poliţiei Locale a Municipiului Bucureşti. Din declaraţiile directorului adjunct al acestei firme, persoană care purta, de asemenea, uniforma şi însemnele Poliţiei Locale, a reieşit faptul că agenţii călare se întorceau de la repetiţiile efectuate cu ocazia Zilei Naţionale a României din 1 Decembrie 2011.
“Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti se află în subordinea Primarului General al Municipiului Bucureşti, şi nu a Instituţiei Prefectului Municipiului Bucureşti. Însă, luând act de aspectele grave cuprinse în raportul de control al Inspectoratului Teritorial de Muncă Bucureşti, transmis Instituţiei Prefectului Municipiului Bucureşti în data de 14 decembrie 2011, prefectul Capitalei, Mihai Cristian Atănăsoaei, a solicitat Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în aceeaşi dată, demararea unei anchete în acest sens, întrucât există premisele săvârşirii unor fapte penale. În afară de aspectele penale pe care le-ar