Eroul Lunii Cadourilor s-a oprit la RER Ecologic Service, aducându-i în dar un utilaj nou-nouţ multifuncţional. Multicarul oferă orădenilor posibilitatea de a închiria mini-containere pentru transportul deşeurilor din demolări şi construcţii, ideale pentru cei care fac mici lucrări de renovări. Totodată, graţie dimensiunilor reduse, utilajul va fi folosit şi la deszăpezirea străzilor înguste din oraş.
Utilaj nou, reguli vechi
Până acum, orădenii care strângeau deşeuri din demolări şi construcţii aveau ca singură soluţie legală închirierea unor containere mari de la RER Ecologic Service. Variantă nu foarte mulţumitoare pentru cei care îşi fac doar mici lucrări prin case sau apartamente, precum schimbarea faianţei sau a gresiei, din care rezultă cantităţi reduse de deşeuri. Pentru asemenea nevoi, operatorul licenţiat de salubritate a achiziţionat un utilaj nou, un Multicar, a cărui funcţie de bază este că transportă containere de 2 metri cubi.
Acest tip de containere se contractează la fel ca şi cele mari: doritorul apelează la RER Ecologic Service, încheie un contract, iar în ziua în care are nevoie de container muncitorii i-l duc la adresa solicitată, cu Multicarul. Recipientul rămâne acolo până a doua zi, când este ridicat. Tariful de închiriere nu a fost încă stabilit, dar reprezentanţii RER garantează că va fi unul avantajos.
Fără zăpadă pe străzi înguste
Pe de altă parte, Multicarul va putea fi folosit şi la acţiuni de deszăpezire. În partea din faţă a utilajului poate fi montat un plug cu sărăriţă, aşa că maşinuţa se va plimba pe străduţe când va ninge, pentru a împrăştia materialul antiderapant acolo unde utilajele mari ar îngreuna circulaţia sau nici nu ar putea intra.
Multicarul este al doilea utilaj de deszăpezire achiziţionat de RER Ecologic Service în acest sezon, după ce în toamnă a mai cumpărat o maşină 4x4, potrivită p