Cântăreaţa Lady Gaga a fost dată în judecată de fosta ei asistentă personală Jennifer O'Neill, care a afirmat că artista americană a obligat-o să efectueze multe ore suplimentare, fără să o plătească, şi a cerut despăgubiri în valoare de 380.000 de dolari, informează hollywoodreporter.com.
Jennifer O'Neill, în vârstă de 41 de ani, a lucrat pentru Lady Gaga timp de 13 luni şi a însoţit-o pe artista americană în turneul ei din 2010 "Monster Ball". Fosta asistentă a cântăreţei susţine că a efectuat în această perioadă peste 7.168 de ore suplimentare, pentru care nu a fost plătită, şi a solicitat în instanţă despăgubiri de peste 380.000 de dolari.
O'Neill spune că în perioada în care a lucrat pentru Lady Gaga trebuia să se asigure că artista "avea întotdeauna la dispoziţie un prosop după ce făcea duş". Ea spune, totodată, că a fost obligată să funcţioneze ca "un ceas cu alarmă", pentru a o ajuta pe cântăreaţă să îşi respecte programul profesional foarte aglomerat.
Deşi a obţinut venituri considerate decente de editorii site-ului hollywoodreporter - 75.000 de dolari într-un an - Jennifer O'Neill spune că în acea perioadă nu a avut dreptul la pauze de masă, programul de somn îi era permanent perturbat şi trebuia să se asigure că Lady Gaga avea întotdeauna la dispoziţie "îmbrăcămintea pe care alegea să o poarte".
Jennifer O'Neil a deschis această acţiune în justiţie, săptămâna trecută, la Curtea Federală din Manhattan. În această plângere oficială, ea a acuzat compania artistei americane, Mermaid Touring, de neplata orelor suplimentare.
O'Neill nu este prima asistentă personală care se plânge de relaţia profesională cu Lady Gaga. O fostă angajată a cântăreţei, Angela Ciemny, a spus că era obligată să doarmă cu artista în aproape fiecare noapte, deoarece aceasta se temea să rămână singură în cameră pe timpul nopţii.
Un purtător de cuvânt al