Peste 125 de delfini au fost găsiţi eşuaţi anul acesta de-a lungul coastei româneşti a Mării Negre, între Sulina şi Vama Veche, 18 dintre aceste exemplare fiind pui de marsuin recent născuţi, 2011 fiind anul cu cel mai mare număr de cazuri de cetacee eşuate pe litoralul românesc din 2007.
Potrivit unui raport întocmit de către echipa programului "Delfinii în criză! - Dolphins in distress!" a Societăţii de Explorări Oceanografice şi Protecţie a Mediului Marin (SEOPMM) Oceanic Club, în perioada 1 ianuarie - 21 decembrie 2011, pe plajele româneşti dintre Sulina şi Vama Veche au eşuat 127 de exemplare aparţinând tuturor celor trei specii de cetacee din Marea Neagră (Phocoena phocoena - marsuin, Tursiops truncatus - afalin, şi Delphinus delphis - delfin comun), transmite corespondentul MEDIAFAX.
Dintre acestea, cinci au fost găsite încă în viaţă, dar niciunul dintre aceste exemplare nu a putut fi salvat.
"Un pui de marsuin a fost ţinut în viaţă patru zile de la identificarea sa într-o stare foarte precară şi s-a încercat regăsirea grupului din care făcea parte. Ulterior, echipa noastră a încercat integrarea exemplarului respectiv într-unul din bazinele delfinariului din Constanţa, unde din păcate la 14 ore după instalare a murit, cel mai probabil din cauza stresului survenit pe fondul pierderii de grup şi de mamă", spune directorul coordonator al SEOPMM Oceanic-Club, Răzvan Popescu-Mirceni.
El a mai precizat că acest pui, la fel ca alte două exemplare de marsuini care erau încă în viaţă când au fost descoperite pe plaje, erau pui născuţi de cel mult câteva zile, cu toţii eşuaţi într-un interval de 16 zile în sectorul de coastă Mamaia - Constanţa.
Dintre celelalte 122 de exemplare, eşuate moarte, majoritatea au fost marsuini - 104 exemplare. Pe lângă acestea, s-au mai înregistrat 12 exemplare de afalin şi şase exemplare de delfin comun. În caz