Iubitorii de animale din întreaga lume au aflat despre masacrul de la Târgu-Jiu, unde 30 de câini maidanezi au fost găsiţi morţi, pe malul Jiului. Ştirea a îngrozit o lume întreagă iar asociaţiile pentru protecţia animalelor, din întreaga lume vor dreptate. Astfel că, zeci de străini, din toate colţurile lumii, au trimis o scrisoare autorităţilor române, pentru a se sesiza în acest caz şi pentru a se face lumină cu privire la moartea suspectă a animalelor.
Asociaţiile pentru protecţia animalelor din întreaga lume condamnă actul de cruzime de la Târgu-Jiu. Astfel că, pe internet circulă o scrisoare, adresată autorităţilor române, prin care semnatarii, majoritatea străini cer să se facă dreptate şi mai mult decât atât vinovaţii să plătească. De la persoane din Franţa, Anglia, Germania, Italia, Finlanda, până la americani, toţi vor dreptate din partea statului român.
„Stimate autorităţi române,
Am aflat cu stupoare despre recentul masacru a peste 30 de câini la Târgu-Jiu, judeţul Gorj, ale căror cadavre au fost descoperite pe malurile Jiului. Iată un alt exemplu despre felul în care sunt tratate animalele, în special câinii fără stăpân, consideraţi probabil gunoaie, în ţara dumneavoastră, care din păcate a devenit notorie pentru felul oribil în care sunt tratate animalele. Ne alăturam vocilor oamenilor buni din România, care luptă pentru drepturile animalelor, organizaţiilor pentru protecţia animalelor care au iniţiat acţiune legală în acest caz, şi protestăm împotriva acestei atrocităţi cerând organelor competente să facă tot ce le stă în putinţă din punct de vedere legal să găsească pe cei care au comis această crimă, să-i defere justiţiei şi să ceară cele mai severe pedepse prevăzute de legislaţia pentru protecţia animalelor în vigoare în România. Orice eşec în rezolvarea acestui caz va fi în detrimentul imaginii României în lume şi al Justiţiei