În 2009, în plină criză economică, soţii Obama au organizat o petrecere fastuoasă de Halloween, cu tematica "Alice în Ţara Minunilor", scrie Daily Mail.
Detaliile se găsesc în noua carte "The Obamas" (Soţii Obama), scrisă de reporterul New York Times Jodi Kantor, care va apărea pe piaţă marţea viitoare.
Barack şi Michelle Obama l-au invitat pe Johnny Depp, costumat în pălărierul nebun, iar regizorul Tim Burton s-a ocupat de decoraţii.
Conform cărţii, actorul a stat aşezat pe o masă, înconjurat de animale gigantice de pluş, şi le-a oferit dulciuri copiilor.
În plus, regizorul "Războiului Stelelor", George Lucas, le-a împrumutat costumul original al lui Chewbacca, pentru a-i distra pe cei prezenţi.
Petrecerea a fost ţinută secretă, pentru că, în toamna lui 2009, situaţia economică a SUA era precară, iar rata şomajului era de 10%, notează sursa.
"Oficialii de la Casa Albă erau îngrijoraţi de modul cum ar putea privi americanii fără slujbe sau reprezentanţii din Congres această petrecere extravagantă, similară celor de la Hollywood. Astfel, au decis să nu discute public despre eveniment. Contribuţiile lui Johnny Depp şi Tim Burton au fost ţinute şi ele secrete", se arată în carte.
Conform tradiţiei, în dimineaţa zilei de Halloween din 2009, soţii Obama au împărţit dulciuri la o şcoală din Washington, iar presa a relatat pe larg acest eveniment. Totuşi, nimeni nu a ştiut despre petrecerea organizată în cursul serii, scrie Jodi Kantor în carte.
În spatele uşilor închise, Barack şi Michelle Obama au servit oaspeţilor prăjituri în formă de os şi punch din fiole pentru sânge. Printre oaspeţii de la petrecerea fastuoasă s-au numărat copii ai militarilor americani şi ai angajaţilor de la Casa Albă, dar şi prieteni şi colegi ai celor două fiice ale cuplului prezidenţial, Malia şi Sasha.
Petrecerea a avut loc cu cinci luni î