Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Un chinez va face cel mai scump ceai din lume. Vezi secretul scârbos din spatele băuturii

Publicat in Antena 3, marți 10 ianuarie 2012 ·

An Yanshi, un întreprinzător chinez crede că a descoperit ingredientul cheie pentru a produce cel mai scump ceai din lume: excrementele de panda. Fostul profesor de caligrafie a cumpărat 11 tone de material fecal de la un centru care creşte urşi panda pentru a le folosi pe post de îngrăşământ la plantaţia sa de ceai în munţii Sichuan, relatează The Telegraph.

An crede că va avea prima recoltă de frumze de ceai la primăvară şi că acesta va fi cel mai scump ceai din lume. Preţul stabilit este de 220.000 yuani (27.500 de euro) pentru 500 de grame.

Experţii din China consideră prima recoltă din primăvară a unei plantaţii de ceai drept cea mai bună, iar cele ulterioare sunt considerate a fi inferioare.

Arhitectul acestei plantaţii extravagante de ceai este atât de prins de ideea sa, încât s-a prezentat la interviuri într-un costum de panda şi, deşi a fost ridiculizat pentru convingerile sale, nu are nici cea mai mică îndoială că Panda Tea, compania sa, va fi un succes.

Pe lângă succesul ceaiului verde cultivat pe plantaţia "îmbogăţită" cu excremente de panda, An doreşte să lanseze o campanie prin care să convingă lumea să renunţe la îngrăşmintele chimice şi să se reorienteze către resturile animale.

An Yanshi, un întreprinzător chinez crede că a descoperit ingredientul cheie pentru a produce cel mai scump ceai din lume: excrementele de panda. Fostul profesor de caligrafie a cumpărat 11 tone de material fecal de la un centru care creşte urşi panda pentru a le folosi pe post de îngrăşământ la plantaţia sa de ceai în munţii Sichuan, relatează The Telegraph.

An crede că va avea prima recoltă de frumze de ceai la primăvară şi că acesta va fi cel mai scump ceai din lume. Preţul stabilit este de 220.000 yuani (27.500 de euro) pentru 500 de grame.

Experţii din China consideră prima recoltă din primăvară a une

Articolul in Antena 3 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Comisia Europeană aprobă „regimul de roaming fără vize” pentru Ucraina / „În sfârşit, un pas important în integrarea europeană a Ucrainei”

G4Media acum 17 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Comisia Europeană a aprobat includerea Ucrainei în politica UE „Roam like at Home”, permiţând ucrainenilor să utilizeze serviciile de telefonie mobilă în întreaga UE fără a suporta taxe suplimentare,

Moțiunea depusă de AUR împotriva Guvernului Bolojan a picat!

Ziua Constanta acum 12 ore
Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan a picat! Aceasta a fost votată de 134 de parlamentari. Au mai fost înregistrate 4 abțineri și 0 voturi împotrivă. Pentru ca moțiunea să fie adoptată era nevoie de 50% + 1 din voturile parlamentarilor,

Titularizare 2025: Aproape 40.000 de candidați susțin marți proba scrisă în 121 de centre din țară

Mediafax acum 18 minute
La această probă pot participa peste 39.700 de candidați care au obținut minimum nota 5 la inspecțiile speciale sau probele practice. Dintre aceștia, peste 7.400 sunt absolvenți ai studiilor liceale pedagogice, postliceale, universitare de licență,

Sorin Grindeanu, despre impozitarea progresivă: „Tot acolo se va ajunge”. Argumentele liderului PSD

HotNews acum 7 ore
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, la România TV, că, în cele din urmă, România va ajunge să adopte impozitul progresiv în locul cotei unice de impozitare. „Tot acolo se va ajunge”, spune Grindeanu, amintind că „toate statele

Donald Trump a dat Rusiei un termen de 50 de zile pentru a pune capăt războiului în Ucraina

Ziua Constanta acum 10 ore
Președintele SUA, Donald Trump, care a declarat din nou luni că este 'dezamăgit' de omologul său rus Vladimir Putin, a dat Rusiei un termen de 50 de zile pentru a pune capăt războiului în Ucraina sub amenințarea unor sancțiuni severe și a anunțat ap

Emisiunile zilei marţi, 15 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 6 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

AUR amenință cu noi moţiuni de cenzură după următorul pachet de măsuri de austeritate. „Vom contesta la CCR. Vom interpela. Vom merge până la capăt”

Adevarul acum 10 ore
Alianța pentru Unirea Românilor amenință, luni seara, că va contesta Legea austerităţii la Curtea Constituţională şi că va depune noi moţiuni de cenzură, „după următorul pachet de măsuri de austeritate și de câte ori va fi nevoie”.

Marius Tucă Show începe marți, 15 iulie, de la ora 20.00, LIVE pe Gândul. Invitat: Adrian Severin

Gandul acum 9 ore
Marius Tucă Show începe marți, 15 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitatul zilei este Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. „Tineți aproape!”…

Doi tineri s-au bătut pentru o femeie matură

Pandurul acum 7 ore
Telenovelă în toată regula la Godineşti. Un tânăr în vârstă de 21 de ani care a avut în trecut o relaţie cu o femeie în vârstă de 33 de ani din localitate, a intrat peste aceasta în casă şi a ameninţat-o cu acte de violenţă. Mai mult, acesta a aplic

SuperLiga: Remiză cu goluri între FC Botoșani și Farul Constanța

HotNews acum 10 ore
FC Botoșani și Farul Constanța au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat luni în prima etapă din SuperLiga. FC Botoșani – Farul Constanța 1-1 Gazdele au deschis scorul în minutul 61, când Mitrov a pasat pe culoar, Mailat a trecut de un adv

Vremea

București
acum

23°
mar.

21°/36°
mie.

23°/36°
joi

20°/32°
vin.

17°/32°
Iasi
acum

20°
mar.

20°/32°
mie.

18°/29°
joi

16°/25°
vin.

14°/26°
Constanta
acum

23°
mar.

21°/31°
mie.

23°/29°
joi

20°/26°
vin.

20°/26°
Cluj-Napoca
acum

16°
mar.

16°/27°
mie.

17°/24°
joi

14°/23°
vin.

13°/23°
Timisoara
acum

19°
mar.

19°/33°
mie.

19°/29°
joi

16°/25°
vin.

14°/29°