Doctorul Tudor Ciuhodaru, deputat UNPR, eliberat, joi, din funcţia de consilier onorific la Ministerul Sănătăţii pe probleme de urgenţă la două zile de la numire, a declarat că nu se agaţă de funcţii şi că este medic şi deputat şi are de dus campania pentru Primăria Iaşi, relatează Mediafax.
Întrebat de corespondentul MEDIAFAX în legătură cu anunţul privind eliberarea sa din funcţie la două zile de la numirea în funcţia de consilier onorific la Ministerul Sănătăţii pe probleme de urgenţă, Tudor Ciuhodaru a răspuns: "Nu este nicio problemă, nu mă agăţ de funcţii. Oricum, e o funcţie onorifică, era doar o formulă...".
Ciuhodaru a precizat că a fost chemat într-o "situaţie de urgenţă pentru a rezolva o situaţie de urgenţă".
Doctorul Ciuhodaru a adăugat că este medic şi deputat şi că are de dus campania pentru Primăria Iaşi, dar şi că la spital are "treabă multă".
"Sunt medic şi deputat şi am o campanie de dus, cea pentru Primăria Iaşi. Eu sunt acum la spital la Iaşi şi am treabă multă", a mai declarat Tudor Ciuhodaru.
Doctorul Tudor Ciuhodaru, deputat UNPR, a fost eliberat, joi, din funcţia de consilier onorific la Ministerul Sănătăţii pe probleme de urgenţă, la două zile de la numirea lui, a declarat pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al MS, Oana Grigore.
Purtătorul de cuvânt al Ministerul Sănătăţii a spus că prin numirea secretarul de stat Vasile Cepoi şi a subsecretarului de stat pe probleme de urgenţă Andrei Georgescu, echipa care se va ocupa de problemele asistenţei medicale de Urgenţă este completă.
Doctorul Tudor Ciuhodaru fusese numit marţi de ministrul Ritli Ladislau în funcţia de consilier onorific la Ministerul Sănătăţii pe probleme de urgenţă. El declara atunci că a fost solicitat să contribuie la proiectul legii.
"Am fost invitat la Preşedinţie de dimineaţă (marţi dimineaţă, n.r.), am discutat despre sistemul d