Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Scandal într-un local din Şibot. Un bărbat a fost rănit cu un pistol cu bile. Agresorul a ajuns după gratii

Publicat in Alba24, duminică 15 ianuarie 2012 ·

Liniştea unui local din Şibot a fost tulburată, sâmbătă dimineaţă, după ce, în urma unui conflict spontan, o persoană a tras cu un pistol cu bile, rănind uşor o altă persoană. Poliţiştii s-au deplasat la faţa locului pentru cercetări.

Potrivit IPJ Alba este vorba despre doi tineri din Cugir care s-au luat la ceartă cu un şofer de TIR care se afla în local. În urma conflictului, unul dintre tineri a scos un pistol cu bile pe care îl deţinea legal şi a tras asupra bărbatului. Acesta a fost rănit, aparent uşor şi transportat la spital. Cei doi tineri au fost escortaţi de oamenii legii la secţia de poliţie din Cugir pentru a fi audiaţi.

Tânărul care ar fi tras cu pistolul are 32 de ani, iar, potrivit oamenilor legii, ar fi încercat să scape de răspundere. Acesta a lansat trei focuri, cu ultimul reuşind să îl rănească pe bărbat, în zona toracică. Tânărul s-a ascuns imediat după ce a observat că l-a rănit pe şofer, dar poliţiştii au reuşit să îl identifice.

Conflictul a avut loc în jurul orei 4.00 dimineaţa. Tânărul care a tras cu pistolul cu bile de cauciuc este cercetat pentru ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii şi ordinii publice şi folosirea unei arme neletale. Şoferul de TIR rănit a ajuns la Spitalul Judeţean Alba cu bila în torace, dar medicii au apreciat că viaţa nu i-a fost pusă în pericol. Bărbatul a fost de asemenea audiat la sediul Poliţiei municipiului Alba Iulia.

Agresorul este Călin Mârza şi deţine permis de port-armă din 2009. Acesta a primit ordonanţă de reţinere pe 24 de ore din partea poliţiştilor. Şoferul TIR-ului este domiciliat în Curtea de Argeş.

Vă prezentăm comunicatul IPJ Alba: “Un bărbat de 32 de ani din Cugir cercetat în stare de arest pentru săvârşirea infracţiunilor de ultraj contra bunelor moravuri si tulburarea ordinii şi liniştii publice şi uz de armă neletală.

În dimineaţa zi

Articolul in Alba24 >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 22 minute
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum o ora
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 2 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 31 minute
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum o ora
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: Cea mai mare parte a greutăţii fiscale rămâne pe industria jocurilor de noroc. Este o creştere a taxării de peste 40%. Nu mai avem bani. Ca să avem servicii de sănătate, spitale şi medici, trebuie să intre bani în sistem

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pachetul fiscal adoptat de Executiv a adus o creştere substanţială a taxelor pentru industria jocurilor de noroc, transmite marţi premierul Ilie Bolojan. „Per ansamblu este o creştere a taxării de peste 40% a jocurilor de noroc. Nu s-a mai făcut în

Ilie Bolojan: Aveam un pas, doi până la degradarea ratingului şi la o formă de incapacitate de plată

Ziarul Financiar acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan susţine că România era la un pas, doi de degradarea ratingului de ţară şi ajungerea într-o formă de incapacitate de plată. Premierul Ilie Bolojan susţine, marţi seara, la Digi24, că măsurile anunţate de Guvern „vor însemna o p

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 4 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Vremea

București
acum

31°
mar.

21°/37°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

29°
mar.

23°/36°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
Constanta
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

17°/36°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
Timisoara
acum

18°
mar.

17°/32°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°