Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Nicolas Sarkozy, decorat în Spania, pentru lupta antiteroristă

Publicat in rfi, marți 17 ianuarie 2012 ·

Nicolas Sarkozy, care a efectuat o vizită în Spania este recompensat cu cea mai importantă distincţie spaniolă, pentru cooperarea Franţei în lupta autorităţilor de la Madrid împotriva terorismului şi în special împotriva organizaţiei separatiste basce ETA.

Este pentru prima dată că un preşedinte al celei de-a V-a Republici Franceze primeşte această distincţie, numită şi Colierul Ordinului Lânii de Aur. Nicolas Sarkozy devine deci cavaler al acestui ordin înfiinţat în urmă cu 582 de ani şi care a recompensat doar 1.203 personalităţi. Însuşi suveranul spaniol, regele Juan Carlos, i-a înmânat lui Nicolas Sarkozy distincţia, spunând: "Aţi condus cu fermitate o cooperare politică, juridică şi poliţienească între ţările noastre, pentru a pune capăt violenţei teroriste".

De notat că Nicolas Sarkozy s-a implicat în această cooperare încă din 2002, când era ministrul de Interne al Franţei.

Organizaţia teroristă ETA, responsabilă de moartea a 829 de persoane, a renunţat anul trecut la violenţă, după 40 de ani de luptă armată.

Dincolo de această dimensiune festivă, vizita lui Nicolas Sarkozy la Madrid a avut pe agendă şi problema crizei din zona euro, în condiţiile în care atât Spania, cât şi Franţa au fost "degradate" săptămâna trecută de Agenţia Standard&Poor's.

Nicolas Sarkozy este primul şef de stat străin pe care îl primeşte noul premier spaniol, Mariano Rajoy, de la intrarea sa în funcţie, pe 21 decembrie.

Discuţiile de la Madrid sunt destinate să pregătească viitorul Consiliu European, prevăzut pe 30 ianuarie. Marţi mai este aşteptat la Madrid preşedintele Consiliului European, Herman van Rompuy, iar pe 26 ianuarie, Marano Rajoy va efectua o deplasare la Berlin, pentru discuţii cu cancelara Angela Merkel.

Duşul rece provocat de Standard&Poor's, care a redus nota financiară a nouă ţări îi obligă acum pe partenerii zonei euro

Articolul in rfi >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Florin Cîțu: „Am fost propus premier de SACRIFICIU, știam asta și m-am retras”

Gandul acum 42 minute
În cadrul unei ediții transmise live a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache” de la Gândul, Florin Cîțu, fost premier și ministru de Finanțe în Guvernul României, a vorbit despre experiența sa în politică, la cârma Partidului Național Democrat, și

Primul caz de deces provocat de rabie în România după 13 ani. Bărbat din Iași, ucis de un câine fără stăpân

Mediafax acum 30 minute
Incidentul s-a petrecut în luna februarie, când bărbatul, tată a trei copii, a fost mușcat de un câine vagabond. Deși se știa că rabia este mortală la om, singurul tratament primit a fost unul cu antibiotice, la recomandarea medicului de familie. Po

Arest la domiciliu prelungit cu 30 de zile pentru trei dintre mercenarii lui Horațiu Potra. Liderul grupării este în continuare căutat de autorități

Adevarul acum 49 minute
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus, miercuri, 16 iulie, prelungirea cu 30 de zile a mandatelor de arestare preventivă pe numele a trei mercenari din gruparea lui Horaţiu Potra.

Țara care a negociat să contribuie la bugetul UE cu 1,6 miliarde de euro mai puțin

HotNews acum 23 minute
Ministrul francez al conturilor publice, Amélie de Montchalin, a anunțat miercuri că Parisul va plăti în 2026 o contribuție mai mică la bugetul Uniunii Europene decât era prevăzut, la o zi după anunțul guvernului cu privire la un plan de economii pe

Călin Georgescu a primit două amenzi. Ce lege a încălcat

HotNews acum 7 ore
Fostul candidat la alegerile prezidențiale, Călin Georgescu, a primit două amenzi în cuantum de 10.000 de euro, în urma unei investigații privind nerespectarea legislației naționale și europene în domeniul protecției datelor personale. Autoritatea N

UE propune un fond special de 100 de miliarde de euro destinat Ucrainei pentru perioada 2028-2034

Adevarul acum 2 ore
Uniunea Europeană (UE) propune un fond special de 100 de miliarde de euro destinat Ucrainei, a anunţat miercuri comisarul european însărcinat cu Bugetul Piotr Serafin.

Ministrul Mediului- „Am reușit să salvăm programul Rabla pentru persoane fizice“

Ziua Constanta acum 9 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat, miercuri, 16 iulie, că s-a reușit salvarea unei părți din programul Rabla, însă doar pentru persoanele fizice, alocarea fiind de 200 de milioane de lei. Ministrul a mai precizat că pentru viitor, este n

Trapperul Albert NBN, amendat de jandarmi, după prestația de la Festivalul Beach, please!

Ziua Constanta acum 4 ore
Trapperul Albert NBN a primit trei amenzi de câte 1000 de lei pentru „încălcarea unor norme de convieţuire socială”, în urma prestației acestuia la festivalul „Beach, Please!” „Referitor la informațiile apărute în spațiul public cu privire la compor

Primarul Istanbulului a fost condamnat la 20 de luni de închisoare pentru insultă la adresa unui procuror

Adevarul acum 4 ore
Primarul Istanbulului, Ekrem Imamoglu, care a fost arestat în martie pentru presupuse acuzaţii de corupţie, a fost condamnat miercuri la douăzeci de luni de închisoare pentru insultă şi intimidare la adresa unui procuror.

VIDEO Nicușor Dan, reproșuri privind activitatea MAI și a instanțelor pentru combaterea violenței împotriva femeii: „Trebuie să arătăm că statul român este puternic”

HotNews acum 6 ore
Prezent miercuri la Gala Aniversară „163 de ani de la înființarea Ministerului Afacerilor Interne”, președintele Nicușor Dan a făcut apel la responsabilitatea autorităților, printre care MAI, pentru opri violența împotriva femeilor, în condițiile în

Vremea

București
acum

25°
mie.

20°/34°
joi

17°/32°
vin.

15°/29°
sâm.

18°/32°
Iasi
acum

21°
mie.

19°/30°
joi

17°/28°
vin.

16°/27°
sâm.

15°/29°
Constanta
acum

24°
mie.

21°/34°
joi

18°/26°
vin.

17°/26°
sâm.

20°/28°
Cluj-Napoca
acum

22°
mie.

17°/30°
joi

14°/22°
vin.

13°/21°
sâm.

13°/27°
Timisoara
acum

22°
mie.

20°/28°
joi

15°/20°
vin.

14°/26°
sâm.

16°/32°