Oficiile diplomatice ale României în Italia (Ambasada României la Roma, Consulatele Generale ale României la Bologna, Torino) sunt în contact cu cetăţenii români care s-au aflat la bordul navei de croazieră Costa Concordia, pentru a le asigura asistenţa consulară specifică în asemenea situaţii.
Tuturor cetăţenilor români care au solicitat asistenţă consulară în vederea repatrierii le-au fost acordate titluri de călătorie, în regim de gratuitate.
Ambasada României la Roma ne-a confirmat că până în prezent din cei 29 de turişti români 13 au ajuns deja în România în data de 15 ianuarie 2012, 4 persoane s-au întors în alte ţări în care sunt rezidente, 5 sunt rezidente în Italia, iar ceilalţi cetăţeni români urmează a fi repatriaţi.
Cei 27 de cetăţeni români, membri ai personalului navigant, se vor deplasa astăzi de la Grosseto la Civitavecchia, în vederea îmbarcării în curse aeriene spre România, începând cu 17 ianuarie 2012.
Cheltuielile de cazare şi repatriere sunt suportate de către armatorul navei, dar misiunile diplomatice şi consulare urmăresc, în continuare, condiţiile în care acestea sunt asigurate.
Oficiile diplomatice ale României în Italia sunt pregătite să asigure, în continuare, la cerere, asistenţa consulară necesară cetăţenilor români afectaţi de naufragiul navei de croazieră Costa Concordia.
Reamintim numerele telefonice de urgenţă ale oficiilor consulare:
Ambasada României la Roma
Telefon de urgenţă: (0039) 345 230 2489
Consulatul General al României la Bologna
Telefon: (0039) 347 324 5309
Consulatul General al României la Torino
Telefon de urgenţă: (0039) 338 756 8134
Oficiile diplomatice ale României în Italia (Ambasada României la Roma, Consulatele Generale ale României la B